RAPORT

Pogarda

Rabiej o karcie LGBT: Ważne sprawy trzeba załatwiać

Wiceprezydent Warszawy zapewnia, że władze miasta nie cofną się przed wprowadzeniem założeń karty LBGT+ (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Wiceprezydent Warszawy zapewnia, że władze miasta nie cofną się przed wprowadzeniem założeń karty LBGT+ (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Nie mamy zamiaru się cofnąć i uznać, że atakowanie drugiego człowieka, uznawanie, że nie można go szanować, jest czymś normalnym; nie będziemy tego tolerować – mówił wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, pytany o wprowadzenie w Warszawie karty LGBT.

Biedroń o karcie LGBT: Czy ten program zostanie przeniesiony na całą Polskę?

– Cieszę się, że Rafał Trzaskowski realizuje postulaty, o które walczyłem na ulicy i w organizacjach pozarządowych – powiedział lider Wiosny Robert...

zobacz więcej

– Cieszę się, że zrobiliśmy to jako jedno z pierwszych miast w Polsce – powiedział Rabiej w programie portalu Wirtualna Polska.

Jak podkreślił wiceprezydent stolicy, to jest rzecz, „która powinna być załatwiona dawno temu”. – W żadnym mieście nie może być sytuacji, w której jakakolwiek grupa społeczna: lokatorzy, kobiety czy cudzoziemcy są w jakikolwiek sposób atakowani, bo miasto jest dla wszystkich – zaznaczył.

Rabiej przyznał, że nie rozumie ataków, które się w tej sprawie pojawiają. – Jest mi z tego powodu niezwykle smutno, ale też nie mamy zamiaru się cofnąć i uznać, że atakowania drugiego człowieka, uznawanie, że nie jest godny podmiotowości, że nie można go szanować – jest czymś normalnym. To nie jest normalne. Nie będziemy tego tolerować – podkreślił.

Na pytanie czy wprowadzenie karty LGBT będzie warszawiaków dużo kosztowało, odpowiedział, że szacunek dla drugiego człowieka nic nie kosztuje.

Prezydent Brazylii publikuje szokujące nagranie z karnawału LGBT

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro udostępnił na swoim oficjalnym koncie na Twitterze nagranie, które przedstawia bulwersujące zachowanie na...

zobacz więcej

Rabiej był też pytany, czy warto było zaczynać rządy w Warszawie od wprowadzenia karty LGBT. – Nie od tego zaczęliśmy, deklaracja jest jednym z bardzo wielu elementów, które w Warszawie wprowadziliśmy – podkreślił. Powiedział, że np. jesienią „wprowadziliśmy bezpłatne przedszkola, konkretne rozwiązania w edukacji, konkretne rozwiązania dla seniorów, więc to nie była pierwsza sprawa” – zaznaczył.

Ale, jak dodał, ważna. – A ważne sprawy trzeba załatwiać. To kwestia rozpoznania potrzeb społeczności LGBT w Warszawie – przekonywał.

Zachęcał wszystkich oponentów, żeby sprawdzili, o czym ta karta mówi. – A ona mówi, że społeczność LGBT wymaga przede wszystkim bezpieczeństwa. Polska jest, niestety, na szarym końcu w Europie. Zdarzają się ataki na osoby o tej orientacji – mówił.

Przyznał, że ataki w stolicy zdarzają się nie tylko na osoby innej orientacji i należy temu przeciwdziałać. – Jeżeli są ataki na cudzoziemców w Warszawie – mówimy: nie pozwolimy na to, będziemy ścigali sprawców. I dokładnie tak jest. Jeśli są ataki na kobiety, jeżeli kobiety są bite, to nie będzie tutaj żadnego pobłażania. I tak samo, jeśli chodzi o potrzeby osób LGBT – zaznaczył.

W lutym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT+) w Warszawie. Zobowiązał się m.in. do wspierania działań na rzecz bezpieczeństwa osób LGBT+, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, działania na rzecz wolności artystycznej, utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej