RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mija 10 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi

Najbardziej znany polski kardiochirurg dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w naszym kraju (fot. arch.PAP/Stanisław Jakubowski)
Najbardziej znany polski kardiochirurg dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w naszym kraju (fot. arch.PAP/Stanisław Jakubowski)

10 lat temu, 8 marca 2009 r., zmarł profesor Zbigniew Religa, kardiochirurg, który dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Był posłem i senatorem oraz ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Jako pierwszy w Polsce miał wszczepione sztuczne serce. Wyszedł ze szpitala

67-letni pacjent, który jako pierwszy w Polsce miał wszczepione całkowicie sztuczne serce, a potem pomyślnie przeszedł transplantację serca,...

zobacz więcej

Zbigniew Religa w 1985 r. przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce, a później - równoczesny przeszczep sera i płuca. Stworzył też prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej. Założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu oraz Polskie Towarzystwo Transplantologiczne.

Zdjęcie profesora Religi po jednej z operacji przeszczepu serca, wykonane przez Jamesa Stanfielda do „National Geographic”, obiegło cały świat i znalazło się wśród stu najlepszych fotografii w historii.

W 2005 r. Zbigniew Religa otrzymał doktorat honoris causa warszawskiej Akademii Medycznej. Podczas uroczystości podkreślił, że przełomowe wydarzenia w polskiej kardiochirurgii były możliwe dzięki pracy całego zespołu Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.

– Wprowadzenie transplantacji serca w Polsce było istotnym wydarzeniem. Z dumą mogę powiedzieć, że mój zespół i ja stworzyliśmy sztuczne komory wspomagania serca, również pneumatyczne sztuczne serca. Zastosowałem je u ok. 200 chorych. Istotna część z tych chorych żyje – mówił.

Z inicjatywy profesora Religi powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Często podkreślał, że jako lekarz, w działaniu zawsze kieruje się dobrem pacjenta.

– Moją podstawową działalnością jest być lekarzem, a jaka jest ocena lekarza u chorych to bardzo ważna rzecz. W związku z tym jest tylko jeden kierunek, działać tak, aby to było z korzyścią dla chorego – uważał Religa.

Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby

Jednoczesny przeszczep serca i wątroby po raz pierwszy w naszym kraju przeprowadzono w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Operowany był 51-letni...

zobacz więcej

Marzeniem profesora Religi było, żeby kardiochirurdzy mieli do dyspozycji w pełni implantowane sztuczne serce, a także robota, który wykonywałby różnego rodzaju operacje. Profesor uważał, że problemy milionów osób chorych może rozwiązać jedynie sztuczne serce: „Jeżeli mówimy o czymś, co jest najbliższe mojemu sercu, czyli o przeszczepie serca, to z ogromną przykrością muszę stwierdzić, że jest to luksusowa medycyna dla bardzo niewielkiej grupy ludzi”.

Jako polityk i minister, Zbigniew Religa wielokrotnie podkreślał, że w polskiej służbie zdrowia najważniejsza jest poprawa jakości leczenia i wprowadzenie konkurencji.

– To nie może być tylko placówka klinicznie bardzo mocna i dobra. To musi być instytut, który jest nowatorski i w nauce. A żeby tę naukę tworzyć, musi być rozbudowany i muszą się pojawić działy, których do tej pory nie ma – uważał Religa.

Profesor Religa starał się o przekształcenie Instytutu Kardiologii w Warszawie w Narodowy Instytut Zdrowia. Według profesora, byłaby to nowoczesna placówka w dziedzinie klinicznej, a także w naukach podstawowych, genetyce, immunologii oraz szkoleniu kadr.

– Jeżeli tego nie zrobimy, nie osiągniemy tego co jest najważniejsze: dobra diagnoza, dobre leczenie i szybki powrót do pracy – bo tego pacjent oczekuje – mówił.

Bezpieczny przeszczep zamiast codziennych zastrzyków. Wielka nadzieja dla chorych na cukrzycę

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) z dumą mówią dziś w materiale opublikowanym przez ich uczelnię: „Potrafimy stworzyć w...

zobacz więcej

Poza przeszczepami serca ważnym osiągnięciem profesora Religi były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem sztucznego serca. Zajęła się tym Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.

Religa pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie. Był autorem lub współautorem ponad 160 prac naukowych oraz 4 książek, w tym pierwszego w Polsce podręcznika z dziedziny kardiochirurgii.

Laureat wielu wyróżnień naukowych, również zagranicznych, m. in. medalu im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznanego przez Komitet Badań Naukowych, i Złotego Medalu Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Medicus w Nowym Jorku. Otrzymał też Krzyż Komandorski Orderu Wynalazczości nadany przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii. W 2008 r. odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego.

Zmarł 8 marca 2009 r. w Warszawie, po kilkuletniej walce z chorobą nowotworową. Miał 70 lat. Został pochowany na Wojskowych Powązkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej