RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szkło, które zabije bakterie. Szpitale będą bezpieczniejsze

Naukowcy zastosowali tzw. fosforanowe szkło bioaktywne (fot. Pexels)

Zespół doktora Richarda Martina z Aston University w Birmingham opracował zabijające bakterie szkło z domieszką kobaltu. Eksperci wskazują, że może ono pomóc w zwalczaniu szpitalnych zakażeń.

Plomby przyszłości. „Będziemy mogli rzadziej chodzić na borowanie”

Naukowcy opracowali innowacyjny materiał na wypełnienia dentystyczne. Jest on dwa razy bardziej odporny na wyszczerbienia i pękanie niż standardowe...

zobacz więcej

Metoda przypomina średniowieczne techniki wytwarzania kolorowego szkła, jednak nie chodzi o tworzenie witraży, a o zwalczanie śmiertelnie groźnych szpitalnych infekcji.

Autorzy zastosowali tak zwane fosforanowe szkło bioaktywne, zawierające niewielkie ilości kobaltu. Jego składniki stopiono w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, po czym gwałtownie ochłodzono, aby zapobiec krystalizacji. Powstała szklista masa została sproszkowana. Jej próbki dodano następnie do laboratoryjnych hodowli mikroorganizmów, gdzie uwalniały jony kobaltu.

Przy pomocy szkła udało się całkowicie zwalczyć śmiertelnie groźne zakażenia bakteryjne E. coli i Candida albicans (zakażenie grzybicze często związane z operacją), jak również niemal całkowicie zniszczyć bakterię Staphylococcus aureus (99 proc. tych bakterii zginęło w ciągu 24 godzin). Podobne wyniki zaobserwowano przy użyciu szkła z domieszką innych metali – w tym miedzi, cynku i srebra.

Bakteriobójcze metale

Jak wyjaśnia dr Martin, szkło zawierające bakteriobójcze metale może znaleźć zastosowanie przy wytwarzaniu tanich antybakteryjnych powłok oraz implantów zapobiegających najczęstszym zakażeniom związanym z opieką medyczną bez konieczności stosowania antybiotyków. Szczególnie potrzebne byłyby zwalczające bakterie cewniki urologiczne. Około jednej czwartej pacjentów – zwłaszcza w starszym wieku – trzeba zakładać cewnik podczas pobytu w szpitalu, a infekcje układu moczowego są drugą co do częstości przyczyną sepsy.

Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) co roku ponad cztery miliony ludzi w Europie zapada na infekcje związane z opieką zdrowotną (HAI), a około 37 tys. umiera na skutek tych infekcji.

źródło:

Zobacz więcej