
Grecki kompozytor Mikis Theodorakis, autor ponad 1000 piosenek i muzyki filmowej, m.in. do „Greka Zorby”, przebywa od ponad tygodnia w prywatnej klinice w Atenach w związku z problemami z sercem – poinformował w czwartek szpital.
Ponad sto tysięcy Greków demonstrowało w centrum Aten przeciwko porozumieniu ze Skopje, zmieniającym nazwę Macedonii na „Republika Macedonii...
zobacz więcej
Do prywatnej kliniki Iatriko Kentro 93-letniego kompozytora przewieziono 26 lutego. Theodorakis miał kłopoty z oddychaniem, migotanie przedsionków, arytmię i groził mu udar lub zatrzymanie akcji serca. W ostatnich latach artysta był hospitalizowany kilkakrotnie, ostatni raz w sierpniu.
Sławę przyniosła mu muzyka do filmu w reżyserii Michalisa Kakojanisa na podstawie powieści „Grek Zorba” Nikosa Kazandzakisa. Film nagrodzono trzema Oscarami w 1964 roku, a pseudoludowy taniec „sirtaki”, nazywany też „zorbą” stał się jednym z symboli nowożytnej sztuki greckiej.
Theodorakis studiował m.in. w Paryżu w klasie Oliviera Messiaena. Komponował symfonie, oratoria, kantaty, muzykę sceniczną, opery i muzykę popularną. Wiele z jego piosenek jest nadal śpiewanych w całej Grecji.
Theodorakis uważany jest także za ważną postać na greckiej scenie politycznej. Najpierw działał w ruchu oporu, potem walczył w szeregach komunistów w wojnie domowej (1946-1949), następnie występował przeciwko tzw. dyktaturze pułkowników (1967-1974), którzy zakazali grania i słuchania jego utworów. Zesłany, a potem internowany, w wyniku międzynarodowych interwencji wyjechał na emigrację, z której wrócił do kraju witany jak bohater.