RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Orzeł” dla Krzysztofa Zanussiego. „Jest właściwie historią polskiego kina”

Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej  (fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI)
Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej (fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI)

Reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłosił w czwartek w Warszawie Janusz Gajos, laureat tej nagrody z 2016 roku.

Francuzi uhonorowali Krzysztofa Zanussiego

Reżyser Krzysztof Zanussi został uhonorowany francuskim Orderem Sztuki i Literatury. Jest to jedno z najwyższych odznaczeń kulturalnych tego kraju.

zobacz więcej

Przewodniczący Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreślił, że Zanussi to reżyser, „który jest właściwie historią polskiego kina”, ale wciąż „tworzy piękne filmy”. – Zaczął »Strukturą kryształu« w 1969 r., stworzył wiele filmów, m.in. »Constans«, »Rok spokojnego słońca« – powiedział.

Reżyser został już nagrodzony Orłami za film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. – To jest najdłuższy tytuł, który wygrał w Orłach. (...). Myślę, że Akademia w ten sposób wskazuje po raz kolejny, kogo najbardziej szanuje i na kim się chce wzorować. Fantastyczny człowiek, nauczyciel i persona, która reprezentuje tak naprawdę polskie kino na całym świecie – mówił Dariusz Jabłoński.

– Ja ciągle mam nadzieję, że kolejny film zrobię lepiej; że może będzie ważniejszy, mądrzejszy. Gdybym miał poczucie, że zrobiłem arcydzieło, to mógłbym przestać pracować. Wierzę, że uda mi się jeszcze lepiej. To nadzieja, która każe się mobilizować i przyświeca wszelkiej twórczości – przytacza PAP niedawny wywiad Krzysztofa Zanussiego.

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1966 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Rok wcześniej, w 1965 r. nakręcił etiudę szkolną „Śmierć prowincjała”, za którą otrzymał kilka nagród, m.in. na festiwalach w Wenecji, Mannheim i Moskwie.

Reżyser naświetla w swoich filmach problemy etyczne i filozoficzne. W latach 60. i 70. powstały takie arcydzieła jak „Struktura kryształu”, „Za ścianą” czy „Iluminacja” uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno, „Barwy ochronne” z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju, oraz „Spirala”, za którą Zanussi został uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.


W 1980 r. artysta zrealizował „Constans” zaliczany do klasyki polskiego kina psychologicznego. Obraz został nagrodzony Nagrodą Jury oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W tym samym roku reżyser zrealizował „Kontrakt”, który przyniósł mu Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego (OCIC) i Nagrodę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej