RAPORT

Kampania 2020

Tak się pokonuje barierę dźwięku. NASA opublikowała fascynujące zdjęcie

Dwa samoloty szkoleniowe T-38 w tym samym momencie przekroczyły barierę dźwięku (fot. NASA)

Naukowcom z NASA udało się uchwycić na fotografii fale uderzeniową, która powstaje przy przekroczeniu bariery dźwięku przez samolot. Zdjęcia odrzutowców szkoleniowych T-38 można było wykonać dzięki technologii, której opracowanie zajęło ponad 10 lat.

Loty pasażerskie z prędkością ponaddźwiękową. NASA ujawnia plany

Amerykanie chcą wskrzesić historię lotów pasażerskich z prędkością ponaddźwiękową, której symbolem przez blisko trzydzieści lat były samoloty...

zobacz więcej

Na zdjęciach udostępnionych przez NASA widać dwa samoloty szkolno-treningowe Northtrop T-38 Talon Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które wystartowały z bazy Edwards w stanie Kalifornia. Maszyny lecą w odległości zaledwie dziewięciu metrów od siebie.

Na zdjęciach dokładnie widać wytwarzane fale uderzeniowe, które rozchodzą się szybciej niż dźwięk i w których następuje gwałtowny wzrost ciśnienia. – Nigdy nie myśleliśmy, że to może być tak wyraźne, tak piękne – stwierdził James Heineck, fizyk z Centrum Badawczego imienia Josepha Amesa NASA.

Fotografie wykonano z pokładu samolotu B-200 King Air, który leciał około 600 metrów nad parą T-38. Cała operacja musiała być doskonale skoordynowana. – Możemy zobaczyć dzięki temu szczegóły fizyczne, których – jak myślę – nie widział nikt wcześniej – przyznał Dan Banks, inżynier z Centrum Badań Lotu imienia Neila A. Armstronga.

Zdjęcia posłużą naukowcom z NASA w pracach nad ponaddźwiękowymi samolotami pasażerskimi. Celem jest ograniczenie huku, który występuje przy przekraczaniu bariery dźwięku i może być uciążliwy dla pasażerów. Agencja wskazuje, że zdjęcia pomogą również w opracowaniu samolotu eksperymentalnego X-59 Quiet SuperSonic Technology, którego fale uderzeniowe przy przekraczaniu bariery dźwięku nie będą emitowały gromu, a jedynie lekkie dudnienie.

źródło:
Zobacz więcej