Przy czeskiej granicy odkryto wejście do podziemnych laboratoriów Hitlera

Wilczy Szaniec (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

W czeskiej miejscowości Rychnov, oddalonej 30 km od polskiej granicy, odnaleziono wejście do tajemniczego tunelu. Prowadzi on do podziemnego laboratorium III Rzeszy, którego budowę datuje się na przełom lat 1944 i 1945.

Szukał złotego pociągu, natrafił na bezcenne malowidła. Odkrycie pod Wałbrzychem

Piotr Koper, który przez lata szukał złotego pociągu, nieoczekiwanie odkrył cenne dzieło sztuki. Podczas prac w sali balowej Pałacu w Strudze koło...

zobacz więcej

Archiwalne badania i historyczne dokumenty pomogły w odnalezieniu zalanego wodą tunelu. Bardzo prawdopodobne, że prowadzi on do zakładów technicznych GETEWENT, które należały do III Rzeszy.

Przy budowie laboratorium pracowali więźniowie z AL Reichenau. Skazani byli w większości uczestnikami powstania warszawskiego.

Czescy eksperci przeanalizowali archiwalne dokumenty związane z budową tuneli i znajdującej się nieopodal fabryki. Z analiz wynika, że pracownia miała zajmować się badaniami nad radarami i częściami wyposażenia rakiet V2.

Badania terenowe zostały rozpoczęte dzięki Polakowi Henrykowi Królowi, powstańcowi warszawskiemu. Kilka lat temu przybył on do Rychnova, aby pomóc w poszukiwaniach. Jego świadectwa były bardzo przydatne.

Naukowcom udało się ustalić położenie 3 tuneli, które okazały się całkowicie zasypane. W trakcie analiz odkryto niedawno kolejny korytarz.

źródło:
Zobacz więcej