Raport

Epidemia koronawirusa

Komisja ONZ: Izraelscy snajperzy „celowo strzelali” do palestyńskich dziennikarzy

Palestyńczycy niosą śmiertelnie rannego palestyńskiego dziennikarza Yassera Murtaja, który zginął podczas starć z izraelskimi oddziałami na granicy z Izraelem i Gazą (fot. REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa)

Rząd Izraela musi wskazać winnych zabicia dwóch palestyńskich dziennikarzy Yasera Murtaja i Ahmeda Abu Husseina w kwietniu 2018 r. – ogłosił Komitet Ochrony Dziennikarzy. Organizacja powołuje się na raport komisji ONZ.

ONZ: Izrael mógł się dopuścić zbrodni wojennych w Strefie Gazy

Zdaniem śledczych ONZ Izrael mógł się dopuścić zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, zabijając 189 Palestyńczyków i raniąc ponad 6100...

zobacz więcej

Jak podaje strona organizacji, pod koniec lutego niezależna komisja śledcza ONZ oświadczyła, że znalazła uzasadnione podstawy, by sądzić, że izraelscy snajperzy strzelali do dziennikarzy celowo”. Według jej raportu obaj dziennikarze byli wyraźnie oznaczeni.

– Raport komisji ONZ nie zwróci życia dziennikarzom, ale jasno daje do zrozumienia, że odpowiedzialność za ich śmierć i osiągnięcie sprawiedliwości spoczywa na izraelskich władzach – powiedział w Waszyngtonie koordynator Komitetu Ochrony Dziennikarzy na Bliski Wschód i Afrykę Północną Sherif Mansour.

– Jako demokracja, Izrael utrzymuje cywilną kontrolę nad swoimi oddziałami zbrojnymi i musi zapewniać przestrzeganie prawa międzynarodowego, klasyfikującego dziennikarzy jako cywilów – dodał.

W minionym roku Komitet napisał list do premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdzie uznano zabójstwo palestyńskich dziennikarzy za przejaw szerszego zjawiska oraz wezwano do natychmiastowego i wiarygodnego śledztwa. Organizacja nie dostała odpowiedzi na list.

źródło:
Zobacz więcej