RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rekordowy poziom w zadłużeniu Amerykanów na kartach kredytowych

Zadłużenie jest oznaką poprawy sytuacji gospodarczej, ale również kłopotów finansowych (fot. Andrew Matthews/PA Images/Getty Images)
Zadłużenie jest oznaką poprawy sytuacji gospodarczej, ale również kłopotów finansowych (fot. Andrew Matthews/PA Images/Getty Images)

Rośnie zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych. Według danych banku centralnego USA osiągnęło ono rekordowy poziom 870 mld dolarów.

Polacy zadłużają się na olbrzymią skalę. Zaległości sięgają 71 mld zł

Zaległości Polaków wynikające m.in. z nieterminowego spłacania kredytów, pożyczek, alimentów czy rachunków za media sięgają prawie 71 mld zł –...

zobacz więcej

Poprzednie rekordy zadłużenia Amerykanów na kartach kredytowych padały przed kryzysem finansowym 2008 r. W wyniku kryzysu banki podniosły wymagania wobec klientów, co spowodowało spadek liczby kart kredytowych w USA o kilkadziesiąt milionów.

Ostatnie lata przyniosły odwrócenie tej tendencji. Obecnie w obiegu było już 480 mln kart, czyli o 100 mln więcej niż po kryzysie. Eksperci tłumaczą to zjawisko poprawą sytuacji gospodarczej i znacznym spadkiem bezrobocia. Wskazują jednak na niekorzystną tendencję coraz większego zadłużania się osób starszych.

Według najnowszych danych jedna trzecia zadłużenia na kartach kredytowych przypada na osoby po 60. roku życia. Zadłużanie się na kartach kredytowych jest bardzo kosztowne. W USA średnie roczne oprocentowanie takiego długu wynosi 17,5 proc., a w przypadku osób ze złą historią kredytową może przekraczać 25 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej