Na papierosach będą szokujące ostrzeżenia

Ministerstwo planuje, że papierosy z nowymi etykietami trafią do sprzedaży w przyszłym roku. (fot.Komisja Europejska)

Szpitalny pacjent z maską tlenową na twarzy, ciało w kostnicy albo sugestywnie wygięty papieros, sugerujący problemy z potencją – takie obrazki już w przyszłym roku mają znaleźć się na paczkach papierosów sprzedawanych w Polsce. Jak ustalił portal tvp.info, chce tego Ministerstwo Zdrowia.

15 listopada weszła w życie znowelizowana ustawa antynikotynowa. Nie można już palić m.in. na przystankach autobusowych i w większości restauracji. To jednak nie koniec działań mających zniechęcić Polaków do sięgania po papierosy.

Pracujemy nad zmianą rozporządzenia dotyczącego ostrzeżeń na opakowaniach wyrobów tytoniowych – mówi portalowi tvp.info wiceminister zdrowia dr Andrzej Włodarczyk. – Stosowane obecnie teksty zostaną zastąpione ostrzeżeniami mieszanymi, składającymi się z tekstu i ilustracji graficznych – wyjaśnia.

Umieszczanie ostrzeżeń graficznych zaleca Komisja Europejska. W 2005 roku przedstawiała bazę kilkudziesięciu ilustracji. Niektóre zdjęcia są drastyczne i przedstawiają pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. Inne ilustracje są mniej szokujące. Pokazują m.in. więzienną celę, w której zamiast krat są papierosy, albo siedzącą w łóżku, zwróconą do siebie plecami parę z problemami seksualnymi. Wszystkie ilustracje opatrzone są tekstami przestrzegającymi przed skutkami palenia.

Obrazki na opakowaniach będą bardzo zbliżone do tych zalecanych przez Komisję Europejską. Może nawet będą identyczne – ujawnia Andrzej Włodarczyk. – Raczej nie zdecydujemy się jednak na te najbardziej drastyczne fotografie. Chodzi o to, by odzwyczajać od palenia, a nie szokować – dodaje.

Ministerstwo planuje, że papierosy z nowymi etykietami trafią do sprzedaży w przyszłym roku. – Są dowody na to, że obrazek działa mocniej na wyobraźnię niż informacja słowna. Dzięki takim ostrzeżeniom młody człowiek dłużej by się zastanowił przed sięgnięciem po papierosa – komentuje onkolog prof. Jacek Jassem, jeden z autorów niedawnych zmian w ustawie antynikotynowej. – Nawet jeśli pod wpływem ostrzeżeń z nałogiem rozstanie się kilka procent palaczy, będzie to duży sukces. W Polsce rocznie z powodu palenia umiera około 70 tysięcy osób – dodaje.

Nawet po wprowadzeniu nowych wzorów ostrzeżeń, Polska nie będzie należała do państw stosujących najbardziej restrykcyjne środki w walce z nałogiem. Przykładowo w Wielkiej Brytanii rząd rozważa wprowadzenie zakazu stosowania na paczkach papierosów jakichkolwiek elementów graficznych, w tym nawet logo producenta. Miałyby znajdywać się tam tylko ostrzeżenia. Rząd chce też zakazu eksponowania papierosów w sklepach, co oznacza, że byłyby sprzedawane tylko spod lady.

Wiktor Ferfecki

2
Dzięki takim ostrzeżeniom młody człowiek dłużej by się zastanowił przed sięgnięciem po papierosa – komentuje onkolog prof. Jacek Jassem, jeden z autorów niedawnych zmian w ustawie antynikotynowej (fot.Komisja Europejska)

Zobacz więcej