RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Skrajna prawica będzie mogła wystartować w wyborach w Izraelu

Liderem Siły dla Izraela jest Michael Ben Ari (w środku; fot. TT/Jewish Community)
Liderem Siły dla Izraela jest Michael Ben Ari (w środku; fot. TT/Jewish Community)

Najnowsze

Popularne

Izraelska komisja wyborcza zezwoliła na start w kwietniowych wyborach parlamentarnych przywódcom ultranacjonalistycznej żydowskiej partii Siła dla Izraela. Politycy tego ugrupowania są oskarżani o rasizm i podburzanie przeciwko Arabom.

„FT”: Izraelski premier powinien ustąpić ze stanowiska

Izraelski premier Benjamin Netanjahu, któremu w zeszłym tygodniu prokurator postawił zarzuty korupcyjne, powinien ustąpić ze stanowiska – pisze w...

zobacz więcej

Stosunkiem głosów 16 do 15 komisja wypowiedziała się przeciwko wnioskowi o wykluczenie z wyborów liderów ugrupowania Siła dla Izraela Michaela Ben Ariego oraz Itamara Ben Gwira. Tłumacząc decyzję komisji jej szef Hanan Melcer mówił, że prawo do głosowania powinno być interpretowano szeroko.

Jak zauważa portal „Times of Israel”, spór o kandydowanie będzie miał prawdopodobnie swój dalszy ciąg. Szefowa socjaldemokratycznej partii Merec Tamara Zandberg, jedna z wnioskujących o zakaz wyborczy dla polityków Siły dla Izraela, zapowiedziała po decyzji komisji skierowanie sprawy do sądu najwyższego.

Wcześniej w tym tygodniu izraelski prokurator generalny Awichaj Mandelblit wzywał do wykluczenia Ben Ariego, utrzymując, że jest on rasistą i podburza przeciwko Arabom. Polityk Siły dla Izraela odpiera takie zarzuty, broniąc się, że jego wypowiedzi są wyrywane z kontekstu i nie dotyczą Arabów jako ogółu, ale przywódców skrajnej palestyńskiej organizacji Hamas.

W sierpniu 2018 roku Ben Ari mówił: „Każdy, kto odważy się mówić przeciwko Żydom, nie będzie żył. Nie będzie żył! (...) Pluton egzekucyjny powinien go zabić, wyeliminować, tak jak rozumieją to Arabowie. To jest ich język”.

Przywódcy Siły dla Izraela otwarcie przyznają, że są uczniami zamordowanego w zamachu w 1990 roku rabina Meira Kahane. Był on zdeklarowanym przeciwnikiem utworzenia Palestyny i związków małżeńskich między izraelskimi Żydami i Arabami oraz zwolennikiem przeniesienia ludności palestyńskiej do sąsiednich krajów arabskich i utworzenia w Izraelu żydowskiej teokracji. Założonemu przez niego ugrupowaniu – Kach – w 1988 roku zakazano startowania w wyborach w Izraelu. USA uznały Kach za organizację terrorystyczną.

Rywalizacja w kampanii wyborczej na rozdrobnionej izraelskiej scenie politycznej jest w tym roku szczególnie zacięta. Sondaże prognozują zwycięstwo prawicowego Likudu oskarżanego o korupcję premiera Benjamina Netanjahu i zdobycie przez to ugrupowanie około 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie. Poważnie zagrozić mu mogą jednak partie dwóch największych rywali szefa rządu, Benny'ego Ganca i Jaira Lapida – Moc Izraela i Jesz Atid – które połączyły siły w centrolewicowym sojuszu.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej