RAPORT

Pogarda

ONZ potępia agresję policji w czasie protestów „żółtych kamizelek”

Manifestacje „żółtych kamizelek” wywołały debatę na temat taktyki francuskich sił porządkowych i broni używanej przez policję (fot. REUTERS/Yves Herman)
Manifestacje „żółtych kamizelek” wywołały debatę na temat taktyki francuskich sił porządkowych i broni używanej przez policję (fot. REUTERS/Yves Herman)

Najnowsze

Popularne

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet potępiła nadmierne użycie siły przez policję w czasie protestów „żółtych kamizelek” we Francji i zaapelowała o przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie.

„Żółte kamizelki” znów starły się z policją

W Paryżu w okolicach Łuku Triumfalnego doszło do starć marszu „żółtych kamizelek” z policją. Zamieszki miały miejsce również w kilku innych...

zobacz więcej

Bachelet powiedziała, że „żółte kamizelki” protestują przeciw temu, co postrzegają jako „ich wykluczenie ekonomiczne oraz wykluczenie z udziału w sprawach publicznych”.

– Wzywamy rząd Francji, by kontynuował dialog i w trybie pilnym przeprowadził szerokie dochodzenie dotyczące wszystkich doniesień o nadmiernym użyciu siły (przez policję) – dodała.

Bachelet przypomniała, że nawet w krajach zamożnych „pewni ludzie czują się pozbawieni korzyści płynących z postępu oraz praw ekonomicznych i społecznych”.

Wysoka komisarz ONZ potępiła też represje wobec osób biorących niedawno udział w manifestacjach w Sudanie, Zimbabwe i na Haiti.

Protestujący „domagają się dialogu opartego na szacunku i prawdziwych reform. A jednak, w wielu przypadkach, na ich żądania władze reagują nadmiernych użyciem siły, arbitralnymi aresztowaniami, torturami, oraz – według pewnych doniesień – pozasądowymi egzekucjami” – oznajmiła Bachelet.

„Żółte kamizelki” znów manifestowały. Przeciw Macronowi i policyjnej przemocy

Tysiące „żółtych kamizelek” przemaszerowały w sobotę ulicami Paryża i innych francuskich miast. To już 12. weekend protestów przeciwko rosnącym...

zobacz więcej

Poinformowała również, że stara się zweryfikować raporty na temat aresztowań i „zaginięć” wśród muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w Chinach, chce też sprawdzić doniesienia obrońców praw człowieka dotyczące przetrzymywania ich w masowych obozach nazywanych „centrami reedukacji”, w których może przebywać ponad milion Ujgurów i innych muzułmanów mieszkających w Chinach.

Przedstawiciel szef organizacji Światowy Kongres Ujgurów Dolkun Isa powiedział, że w obozach takich może przebywać ok. 2 mln osób.

Trwające od trzech miesięcy pochody i manifestacje „żółtych kamizelek” wywołały we Francji debatę na temat taktyki francuskich sił porządkowych i broni używanej przez policję, gdy dochodzi do ekscesów i przemocy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej