RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci”. IPN prezentuje cykl etiud filmowych

Oddział Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (fot. ipn.gov.pl)

Do 20 marca 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje 20 etiud filmowych przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Codziennie od 1 marca na stronie instytutu publikowany jest jeden film. Można je będzie również obejrzeć w mediach społecznościowych IPN.

„Żołnierze Wyklęci nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc”

Żołnierze Wyklęci to polscy patrioci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc - podkreślił wicepremier, minister kultury i...

zobacz więcej

„Składające się na serię „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” etiudy w przystępny sposób prezentują sylwetki zarówno tych bardziej, jak i mniej znanych bohaterów podziemia i pomagają widzowi poznać oraz zrozumieć rzeczywistość powojennej Polski ludowej” – czytamy na stronie IPN.

Etiudy powstały we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej ze spółką Media Kontakt, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Polski oraz Miasta Lublin. Projekt został objęty patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Żołnierze Wyklęci zostawili nam testament umiłowania ojczyzny”

Ofiara ich życia nie była dziesięciną. Oddawali wszystko, co mieli w imię miłości Boga i ojczyzny – tak o Żołnierzach Niezłomnych powiedział bp...

zobacz więcej

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS.

Żołnierze podziemia niepodległościowego za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Największą zakonspirowaną organizacją niepodległościową po wojnie był Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” (używana była też nazwa Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”), który powstał 2 września 1945 r. Jego pierwszym prezesem był płk Jan Rzepecki.

Według szacunków w latach 1945-46 liczebność WiN wynosiła 20-30 tys. zaprzysiężonych. Łącznie, przez ponad pięć lat działalności, funkcjonowały cztery komendy (zarządy) organizacji. Zrzeszenie stało się najważniejszym celem do zwalczenia dla komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Historyk: Wyklęci nie mogli żyć w świecie ześwinionym, zeszmaconym, zsowietyzowanym

– Żołnierze Wyklęci doskonale zdawali sobie sprawę, że wejście sowietów do Polski to druga okupacja, że to zabiło ich sześć lat walki o wolną...

zobacz więcej

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

Walcząc z siłami nowego agresora, żołnierze niepodległościowi musieli się zmierzyć z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Natomiast osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”.

źródło:
Zobacz więcej