RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy zarabiają nawet dwa razy więcej niż obcokrajowcy w ich kraju

Przepaść zarobkowa istnieje we wszystkich zawodach (fot. Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)
Przepaść zarobkowa istnieje we wszystkich zawodach (fot. Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pracownicy w RFN z zagranicznymi paszportami są znacznie gorzej opłacani niż Niemcy. Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że dotyczy to wszystkich branż i grup zawodowych, także absolwentów wyższych uczelni.

Niemcy: nowe prawo imigracyjne otwiera rynek pracy dla Ukraińców

Rząd w Berlinie zatwierdził projekt nowej ustawy, która m.in. ogranicza przeszkody formalne utrudniające imigrację z państw, które nie są członkami...

zobacz więcej

Dziennik „Die Welt” wskazał, że zarobki obcokrajowców pracujących w Niemczech wyraźnie różnią się od płac pracowników o podobnych kwalifikacjach, ale z niemieckim paszportem. Znaczne rozbieżności istnieją jeszcze dodatkowo w grupie cudzoziemców, gdzie najgorzej traktowani są przybysze z ośmiu krajów, z których przybywa najwięcej azylantów, w tym Syrii i Iraku.

Zgodnie ze statystyką Federalnej Agencji Pracy (BA) średni miesięczny dochód pracowników zatrudnionych na pełnym etacie wynosił w Niemczech pod koniec 2017 r. 3209 euro brutto. Płaca obywateli Niemiec wyniosła przy tym średnio 3294 euro, a obcokrajowców 22 proc. mniej, czyli 2463 euro.

Jeszcze niższe było średnie uposażenie pracowników z ośmiu krajów, z których pochodzi najwięcej uchodźców (Syria, Afganistan, Irak, Nigeria, Erytrea, Iran, Pakistan i Somalia) – było to 1839 euro, czyli 44 proc. mniej niż średnia płaca niemieckich pracowników – zwraca uwagę Deutsche Welle.

Przepaść zarobkowa istnieje we wszystkich czterech grupach tzw. klasyfikacji zawodów i specjalności – są to pracownicy wykonujący proste prace, które nie wymagają kwalifikacji; pracownicy wykwalifikowani; specjaliści i wreszcie pracownicy wysoko wykwalifikowani, tzw. eksperci, wśród nich absolwenci wyższych uczelni. Przykładowo, niewykwalifikowany Niemiec zatrudniony na pełnym etacie zarobił pod koniec 2017 r. 2313 euro, cudzoziemiec 1918 euro, a uchodźca z jednego z ośmiu wymienionych krajów pochodzenia – 1647 euro.

Rażące różnice stwierdzono także w grupie pracowników z dyplomem wyższej uczelni i innych, wysoko wykwalifikowanych: Niemcy zarobili średnio 5333 euro miesięcznie, cudzoziemcy 4960, a osoby z ośmiu najważniejszych krajów pochodzenia uchodźców – 4394 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej