Plomby przyszłości. „Będziemy mogli rzadziej chodzić na borowanie”

Nowe wypełnienie wykorzystuje dodatek tiouretanu (fot. OHSU)

Naukowcy opracowali innowacyjny materiał na wypełnienia dentystyczne. Jest on dwa razy bardziej odporny na wyszczerbienia i pękanie niż standardowe plomby. – Oznacza to, że będziemy mogli zdecydowanie rzadziej chodzić do gabinetów stomatologicznych na borowanie i wymianę starych plomb – uważają autorzy odkrycia z Wydziału Dentystycznego Oregon Health & Science University w amerykańskim Portland.

Dentyści mają problem. Co zamiast plomb z amalgamatem?

Dzieci do 15. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą mieć już leczonych zębów amalgamatem. Zakaz stosowania plomb z rtęcią...

zobacz więcej

„Scientific Reports and Dental Materials” informuje, że nowe wypełnienie wykorzystuje dodatek tiouretanu – materiału powszechnie stosowanego do produkcji powłok ochronnych np. w samochodach i pokładach łodzi. Zespół dr Carmem Pfeifer opracował również nowe spoiwo, które jest 30 proc. mocniejsze po sześciu miesiącach użytkowania niż „kleje” obecnie używane do utrzymywania wypełnień na miejscu.

– Dzisiejsze wypełnienia dentystyczne są obliczone na około 7-10 lat, potem wypadają, ulegają uszkodzeniu lub w inny sposób tracą swoje właściwości – wyjaśnia dr Pfeifer. – Czasami pękają pod wpływem żucia, a czasami tworzą się przerwy między plombą a zębem, co umożliwia bakteriom wnikanie do wnętrza zęba i powoduje dalsze uszkodzenie tkanki. Tymczasem za każdym razem, kiedy wymieniamy plombę, ząb pod nią staje się słabszy i słabszy, i w końcu to, co zaczęło się jako mała dziurka, może doprowadzić do uszkodzenia kanału korzeniowego, utraty zęba, a nawet infekcji zagrażającej życiu – wskazuje.

Już wcześniejsze badania wykazały, że oligomery tiouretanu dodane do kompozytów, z których robi się plomby, są obiecującą metodą poprawienia odporności wypełnień na pękanie i kruszenie się. Jednak ich dodatek zawsze wiązał się ze wzrostem układu lepkości, co utrudniało zastosowanie kliniczne takich materiałów.

Naukowcom z OHSU jako pierwszym na świecie udało się tak połączyć standardowe kompozyty z tiouretanem, że wykazują one do 35 proc. mniejsze naprężenia i jednocześnie podwajają wartość swoich właściwości mechanicznych bez zmiany lepkości materiału.

– Mocniejsze i trwalsze materiały dentystyczne oznaczają, że pacjenci nie będą musieli tak często naprawiać lub wymieniać starych wypełnień – dodaje autorka badania. – To nie tylko oszczędza pieniądze, stres i czas, ale także zapobiega poważniejszym problemom i bardziej intensywnemu leczeniu – podkreśla.

O ile nowe plomby zawdzięczają swoją niezwykłą wytrzymałość dodatkowi tiouretanu, to innowacyjne spoiwo, które opracował ten sam zespół naukowy, wykorzystuje specyficzny rodzaj polimeru zwany (met)akrylamidem, który jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia w wyniku działania wody, bakterii i enzymów w jamie ustnej niż standardowe kleje stosowane obecnie w stomatologii.

źródło:

Zobacz więcej