Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach

Nasz kraj po raz pierwszy w historii będzie organizatorem Eurowizji Junior (fot. arch.PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Finał Eurowizji Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach – poinformował prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Obiektem, w którym odbędzie się ta impreza, będzie Arena Gliwice.

Eurowizja 2019. Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę w Tel Awiwie

Wiemy już, kto w maju pojedzie na Eurowizję w Tel Awiwie. Komisja TVP zadecydowała, że reprezentantem Polski na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji...

zobacz więcej

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wiceprezydent miasta Gliwice Krystian Tomala podpisali w Warszawie list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu Eurowizja Junior 2019. Konkurs odbędzie się 24 listopada i ma być transmitowany w TVP1.

Podczas konferencji w siedzibie TVP Kurski wyjaśnił, że organizacja Eurowizji Junior przez zwycięskie państwo „nie jest automatyczna”, tak jak w przypadku Eurowizji dla dorosłych.

– Na początku stycznia dostaliśmy informację z Europejskiej Unii Nadawców, że wygraliśmy, że TVP jest organizatorem konkursu Eurowizji dziecięcej w 2019 r. Natychmiast przystąpiliśmy do giełdy miast i ogłosiliśmy coś w rodzaju nieformalnego konkursu ofert. Zgłosiło się wiele polskich miast. Do finału przeszły trzy: Szczecin, Gliwice oraz Toruń – powiedział Kurski.

Dodał, że wszystkie te miasta zyskały akceptację Europejskiej Unii Nadawców, więc TVP pozostała decyzja, które z nich wygra. – Jest mi niezwykle miło poinformować, że decyzją TVP organizatorem konkursu Eurowizji dziecięcej 2019 będą Gliwice i Śląsk. Gratuluję. Wszystkie miasta podeszły bardzo profesjonalnie do konkursu. Decydującymi kryteriami była w przypadku Śląska i Gliwic skala regionu – poinformował prezes TVP.

„Niektórym artystom tłumaczę to przez lata. Ona zrozumiała po 10 minutach”

– Wzruszam się, bo zawsze chciałbym pracować z takimi artystami. To, co niektórym tłumaczę przez lata – ona zrozumiała po 10 minutach. Dlatego...

zobacz więcej

Według Kurskiego istotna była również „jakość hali, jej dostępność, wielkość i nowoczesność”.

– W przypadku Areny Gliwice mamy do czynienia z najnowocześniejszym obiektem w Polsce, multimedialnym, w którym odbywają się znakomite imprezy i widowiskowe i sportowe. Nie bez znaczenia była również gotowość wejścia zarówno woj. śląskiego, jak i miasta Gliwice, w montaż finansowy, który pozwoli sprostać temu wyzwaniu. Bogactwo regionu śląskiego, tradycja, niełatwa, ale piękna historia, wspaniali ludzie, lotnisko Pyrzowice (...) dobra infrastruktura, autostrada - to wszystko sprawiło, że wybraliśmy Gliwice i Śląsk – wyjaśnił.

Prezes TVP poinformował, że Eurowizja Junior 2019 odbędzie się 24 listopada i „będzie transmitowana na cały świat”.

– U nas w Programie 1 postaramy się tak dopasować skoki, które zawsze wtedy też się odbywają, żeby nie było kolizji (...). Jestem przekonany, że TVP i my jako Polska, jako Śląsk, Gliwice – sprostamy temu zadaniu i wszyscy, którzy przyjadą do Gliwic, na Śląsk, żeby oglądać konkurs Eurowizji dziecięcej, wyjadą pełni fantastycznych wspomnień" - stwierdził.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapewnił, że samorząd województwa postara się „stanąć na wysokości zadania”.

– Mamy dużo do pokazania tego, co się dzieje w naszym województwie, co się stało na przestrzeni ostatnich lat, dużo bardzo ciekawych miejsc, więc tutaj będzie spór o to, jak je pokazać i gdzie (...). Ta promocja naszego województwa i tej wspaniałej imprezy na całą Europę – będzie to wielkie wydarzenie. Ze swojej strony i całego zarządu i myślę, że sejmiku, deklarujemy wolę ścisłej współpracy – podkreślił.

Wiceprezydent Gliwic Krystian Tomala podziękował władzom TVP za docenienie wspólnej oferty samorządów miasta i województwa.

– Bardzo się cieszymy, że to wielkie wydarzenie muzyczne odbędzie się w naszym mieście. Mamy do Eurowizji Junior podejście trochę biznesowe. Tzn. przy okazji tego wydarzenia chcemy powiedzieć o Gliwicach. Chcemy powiedzieć o tym, że warto się u nas uczyć, że warto u nas pracować, że po prostu warto u nas zamieszkać. Pokażemy państwu wspaniałą historię naszego miasta, pokażemy, jak ta historia łączy się ze współczesnością – zapowiedział.

źródło:
Zobacz więcej