RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dziś Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia. Wiernym zaleca się post, modlitwę i jałmużnę. W kościołach głowy wiernych posypywane są popiołem na znak pokuty, od czego pochodzi nazwa święta.

Papież Franciszek: Oceniając innych pamiętajcie o swoich wadach

Papież Franciszek zaapelował, by patrząc na błędy i wady innych ludzi, pamiętać o swoich własnych niedoskonałościach. Podczas spotkania z wiernymi...

zobacz więcej

W Środę Popielcową wierni są zachęcani do podjęcia drogi nawrócenia i odnowy życia wewnętrznego w duchu Ewangelii. Przez okres Wielkiego Postu katolicy przygotowują się do przeżycia najważniejszych dla nich Świąt Wielkanocnych. Wielki Post to także m.in. pamiątka czterdziestu dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji.

Ważną częścią przeżywania postu jest śpiewanie pieśni pokutnych, a także uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych, m.in. niedzielnych gorzkich żalach oraz piątkowej drodze krzyżowej.

– Kościół proponuje nam na nowo drogę Wielkiego Postu, która prowadzi nas do największego święta, jakim jest spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. Przez 40 dni przygotowujemy się do tego spotkania, czy może raczej odebrania świadectwa o Zmartwychwstaniu, ale przygotowując się, potrzebujemy konfrontacji z krzyżem, własnym grzechem, bijąc się we własne piersi. Jeśli sam się oskarżę, to później już nikt mnie nie oskarży – tłumaczy „Gazecie Polskiej Codziennie” ks. Robert Skrzypczak.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej