RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Wenezueli: Pokonam obłąkaną mniejszość

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (fot. PAP/EPA/PRENSA MIRAFLORES / HANDOUT)
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (fot. PAP/EPA/PRENSA MIRAFLORES / HANDOUT)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział, że pokona opozycję, która jest „obłąkaną mniejszością” usiłującą zdestabilizować kraj. Wezwał swych zwolenników do zorganizowania w sobotę „antyimperialistycznej demonstracji”.

Wenezuela: Guaido wrócił do kraju. „Wiemy, co nam grozi, ale to nas nie powstrzyma”

Juan Guaido, lider opozycji i przewodniczący parlamentu, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, przyleciał w poniedziałek z Ekwadoru...

zobacz więcej

– Bądźcie absolutnie pewni, że pokonamy mniejszość (...). Nikt i nic nie zakłóci spokoju naszej republiki – mówił Maduro podczas uroczystości z okazji szóstej rocznicy śmierci jego poprzednika i mentora Hugo Chaveza. Było to pierwsze publiczne wystąpienie Maduro, odkąd do kraju wrócił w poniedziałek lider opozycji Juan Guaido, który ogłosił się prezydentem.

Maduro chce zmobilizować tłum do „antyimperialistycznej demonstracji” w tym samym dniu, w którym protesty ma zamiar zorganizować opozycja, której przewodzi Guaido.

Guaido, któremu Maduro groził aresztowaniem, wrócił do Caracas po podróży po Ameryce Łacińskiej i natychmiast udał się na wiec zorganizowany przez jego zwolenników. W ocenie Agencji Reutera, gdyby reżim Maduro zdecydował się zatrzymać Guaido, musiałby liczyć się z protestami na wielką skalę; oznaczałoby to również, że tradycyjnie skłócona opozycja straciłaby przywódcę, który zdołał ją zjednoczyć.

23 stycznia Zgromadzenie Narodowe, czyli jednoizbowy parlament, które zostało zmarginalizowane przez Maduro, ogłosiło go „uzurpatorem”. Przewodniczący Zgromadzenia Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Przejęcie władzy przez Guaido uznało ponad 40 państw i Parlament Europejski. Nowego status quo nie zaakceptowała Rosja, która oznajmiła, że uważa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli. Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał do pokojowego zakończenia sporu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej