Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rzecznik Praw Dziecka zwróci się do Rafała Trzaskowskiego ws. Karty LGBT+

„Póki co, deklaracja podpisana przez prezydenta miasta nie jest prawem”, mówi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak (fot. PAP/Paweł Supernak)

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział, że zwróci się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o wyjaśnienia w sprawie deklaracji dotyczącej wprowadzenia tematów LGBT do edukacji szkolnej. – Póki co deklaracja podpisana przez prezydenta miasta nie jest prawem – stwierdził.

Internauci: Scheuring-Wielgus mimowolnie rozprawia się z Kartą LGBT+

– W wieku czternastu lat, w trakcie spowiedzi w kościele (…) ksiądz wypytywał mnie o rzeczy, które dla mnie samej były jeszcze nieprzepracowane i...

zobacz więcej

W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT).

Deklaracja zakłada m.in. budowę hostelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT, przeciwdziałanie przemocy wobec osób LGBT oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki osób LGBT.

– Jest to deklaracja, swego rodzaju awangarda (…). Czy można w zakresie edukacji seksualnej, czy można ją wprowadzać do szkół poza systemem prawnym? (…) Póki co deklaracja podpisana przez prezydenta miasta nie jest prawem – ocenił Pawlak.

Zwrócił uwagę, że „konstytucja daje podstawowe prawo do wychowania i edukacji rodzicom, później (…) Ministerstwu Edukacji Narodowej. Władze samorządowe mają ogromny wpływ na to, jak wygląda system edukacji, ale raczej wpływ administracyjny, a nie, jeżeli chodzi o treści, które wchodzą do edukacji”.

RPD zapowiedział, że będzie „prosił pana prezydenta, żeby wyjaśnił, jakie dobro niesie taki tryb postępowania i na jakiej podstawie prawnej takie tematy mają być wprowadzane do edukacji”.

źródło:

Zobacz więcej