RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rzecznik Praw Dziecka: Po wydaleniu konsula z Norwegii Polacy nie mają „pełnej opieki”

Protest przeciwko działaniom norweskich instytucji zajmujących się ochroną praw dzieci (fot. arch. PAP)
Protest przeciwko działaniom norweskich instytucji zajmujących się ochroną praw dzieci (fot. arch. PAP)

Przedstawiciele norweskich instytucji zajmujących się ochroną praw dzieci zapewnili stronę polską o współpracy w przypadkach dotyczących polskich rodzin zamieszkałych w Królestwie Norwegii – poinformował rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Jednocześnie przyznał, że po wydaleniu polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego, Polacy mieszkający w tym kraju nie mają zapewnionej „pełnej opieki”.

Rzecznik Praw Dziecka spotkał się w Warszawie z delegacją reprezentującą norweskie urzędy i instytucje, których zadaniem jest ochrona małoletnich, w tym m.in. z przedstawicielami Centralnego Urzędu ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny oraz Barnevernet, czyli służb zajmujących się opieką nad dziećmi.

– Otrzymaliśmy zapewnienie, że w przypadku sygnału (ze strony polskiej o naruszeniu praw małoletnich obywateli RP - red.), taka pomoc będzie nam udzielana – poinformował Mikołaj Pawlak.

Podkreślił, że kiedy norweskie instytucje podejmą decyzję o czasowym odebraniu dziecka polskiej rodzinie, „skierują do nas zapytanie, czy jesteśmy w stanie wskazać (...) np. dziadków, ciocie, wujków, którzy podjęliby się opieki nad dzieckiem (...) zabrali je” (do Polski – red.).

W ocenie Pawlaka polskie państwo ma ograniczone możliwości ochrony dzieci „z polskim paszportem” zamieszkałych w Norwegii, które zostały skierowane do pieczy zastępczej.

Polskie MSZ: Żaden kraj nie może żądać, byśmy nie bronili swoich obywateli

zobacz więcej

– W przypadku polskiego dziecka w Norwegii, które przebywa w pieczy zastępczej, rodzice są odseparowani (...), my jako Polska nie mamy wpływu na to, co się dzieje z polskim dzieckiem (...). To musimy zmieniać – powiedział RPD.

Jednocześnie rzecznik stwierdził, że po wydaleniu polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego Polacy mieszkający w tym kraju nie mają zapewnionej „pełnej opieki”. Podkreślił, że dyplomata był znany z walki o prawa polskich dzieci z norweskim urzędem Barnevernet.

– Konsul Kowalski w czasie kilku lat swojej pracy w Norwegii pomógł w sposób skuteczny, czyli w taki sposób, że dzieci wróciły do polskich rodzin, w około 60 przypadkach – wyjaśnił rzecznik.

Poinformował, że „tyle samo dzieci, jeżeli nie więcej, (wciąż – red.) podlega pieczy Barnevernet”. – To są sprawy nierozwiązane, musimy spokojnie po kawałku weryfikować ich istotne elementy – zaznaczył.

MSZ Norwegii oświadczyło 11 lutego, że polski konsul Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej