Mogą zatrzymać dowód za spaliny, auto trzeba odholować. Trwa akcja „Smog”

Transport drogowy jest jednym z dwóch głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

W ramach akcji „Smog” 5 tys. policjantów kontroluje jakość spalin i ogólny stan techniczny pojazdów. W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego auta nie wolno uruchomić. Trzeba je z miejsca kontroli odholować. Transport drogowy jest jednym z dwóch głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza, co jest przyczyną nawet 50 tys. zgonów rocznie.

Kolejny dowód na związek autyzmu ze smogiem

Badania przeprowadzone w Chinach wydają się potwierdzać związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem autyzmu u dzieci – informuje...

zobacz więcej

– Głównym kierunkiem naszych działań jest wpłynięcie na zmniejszenie emisji szkodliwych spalin, jednak oprócz tego policjanci wykonujący kontrolę stanu technicznego zwrócą uwagę na inne defekty techniczne mające wpływ na ekologię – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Funkcjonariusz dodał, że kontrole obejmują m. in. szczelność układu wydechowego, wycieki płynów eksploatacyjnych. Policjanci sprawdzają także układ kierowniczy, hamulcowy i oświetlenie.

Jak podkreślił Kobryś, kierowcy prowadzący auta, które nie spełniają norm muszą się liczyć z mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Gdy przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest naruszenie norm ochrony środowiska, silnika nie można ponownie uruchomić. Pojazd musi zostać z miejsca kontroli odholowany.

Akcje „Smog” planowo są prowadzone raz w miesiącu. Policjanci podczas kontroli wykorzystują dymomierze (urządzenia używane do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla) i analizatory spalin (używane zarówno w silnikach Diesla, jak i w silnikach benzynowych).

Polska policja obecnie ma około stu takich urządzeń. Jak podkreślają policjanci, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny również wtedy, kiedy nie ma urządzenia do pomiaru jakości spalin.

Chodnik, który zjada smog. Wynalazek naukowców już w Warszawie

Wyjątkowy chodnik został położony w pobliżu ronda Daszyńskiego w Warszawie. Za sprawą specjalnego materiału ma on walczyć ze smogiem. Po raz...

zobacz więcej

Właściciel pojazdu o złym stanie technicznym może zostać ukarany mandatem do 500 zł, nawet jeśli to nie on siedział za kierownicą podczas kontroli. Takiej samej kary można spodziewać się za brak ważnych badań technicznych samochodu.

Policja przypomina również, że zniesiony od 1 października zeszłego roku obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego nie powoduje braku konsekwencji dla kierowcy niesprawnego pojazdu.

– Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany fizycznie, ale w przypadku jego braku funkcjonariusze wpisują zatrzymanie dokumentu do systemu informatycznego – powiedział podinsp. Kobryś. W obu przypadkach kierowca otrzymuje pokwitowanie.

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu, odpowiada sektor bytowo-komunalny i transport.

źródło:

Zobacz więcej