Dwie osoby zatrzymane za protest przy grobie Stalina

Ceremonia z okazji 66. rocznicy śmierci Józefa Stalina na Placu Czerwonym (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Policja w Moskwie zatrzymała dwie osoby podczas składania przez zwolenników partii komunistycznej kwiatów przy grobie Józefa Stalina. Obrzuciły one jego popiersie nadłamanymi kwiatami, krzycząc, że Stalin był katem i zabójcą.

Gruzja: wystawa o Katyniu w mieście urodzin Stalina

W gruzińskiej Akademii Obrony Narodowej w mieście Gori od dziś można oglądać wystawę pt. „Katyń – dzień rozpoczął się szczególnie” poświęconą...

zobacz więcej

Oboje zostali przewiezieni na komisariat i zwolnieni po sporządzeniu protokołów o wykroczeniu administracyjnym.

Aktywiści pojawili się w czasie, gdy zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) przyszli do grobu Stalina przy Kremlu z okazji 66. rocznicy jego śmierci. We wtorek pojawiło się tam kilkaset osób, by złożyć czerwone goździki; przy grobie dyktatora złożono również wieńce.

Aktywista Jewgienij Suczkow, który działa w projekcie o nazwie Dekomunizacja, rzucił w popiersie nadłamane kwiaty, krzycząc: „Spal się w piekle, kacie narodu, zabójco kobiet i dzieci!”. Został natychmiast odciągnięty przez policję i zatrzymany. Niezależne media podały, że zatrzymana została także druga aktywistka, Olga Sawczenko.

KPRF co roku organizuje składanie kwiatów przy grobie Stalina w rocznicę jego śmierci i urodzin.

Z propozycją usunięcia grobu Stalina z Placu Czerwonego wystąpił redaktor naczelny rozgłośni Goworit Moskwa Siergiej Dorienko.

– Dopóki Stalin spoczywa w centrum Moskwy, dopóki od niego mierzy się odległości w Rosji, dopóki stanowi on centrum kraju, dopóty Stalin żyje. Należy z tym natychmiast skończyć. Stalin to nasza hańba, to coś, czego wszyscy się wstydzimy – oświadczył Dorienko.

Stalin na koszulkach. Oburzeni kombatanci piszą do Ziobry

Prokuratura zajmie się sprawą sprzedaży koszulek ze Stalinem – czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Naszego Dziennika”.

zobacz więcej

Niezależny ośrodek badania opinii publicznej Centrum Lewady w ostatnich latach odnotowywał w swoich sondażach wzrost popularności Stalina w społeczeństwie. Socjolodzy wyróżniali trzy etapy w postrzeganiu Stalina we współczesnej Rosji. O ile w latach 2001-06 dominowały oceny negatywne, a w latach 2008-12 neutralne, to od 2014 r. umacniały się oceny pozytywne.
W sondażu Centrum Lewady z marca 2018 r. 29 proc. respondentów odnosiło się do Stalina z szacunkiem, 9 proc. – z sympatią, a 2 proc. z uwielbieniem. 31 proc. zadeklarowało obojętny stosunek do niego. O uczuciach negatywnych (wrogości, strachu i odrazie) mówiło łącznie 12 proc. badanych, a aż 16 proc. nie miało zdania.

Przyczyny tego zjawiska są różnie oceniane. Socjolodzy Centrum Lewady jako sympatyków Stalina określają osoby starsze, gorzej wykształcone i z mniejszych miejscowości; ludzi, którym obecny system polityczny nie daje korzyści, poszkodowanych przez biedę i samowolę urzędników.

Nie brak zarzutów, że do pozytywnych postaw wobec Stalina przyczyniają się władze, m. in. przez bezkrytyczne ocenianie polityki prowadzonej przez ZSRR w okresie poprzedzającym II wojnę światową i podczas tej wojny. Wskazuje się także na coraz słabszą wśród młodego pokolenia znajomość historii.

źródło:

Zobacz więcej