Drugi przypadek wyleczenia zakażenia wirusem HIV

Nowa terapia daje nadzieję na przełom w leczeniu prawie 40 mln nosicieli wirusa HIV na świecie (fot. Shutterstock/Jarun Ontakrai)

W Wielkiej Brytanii po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego – informuje wtorkowe wydanie „Nature”.

Chińskie media: Preparaty na bazie osocza krwi zakażone wirusem HIV

Media w Chinach twierdzą, że partia preparatów wyprodukowanych w tym kraju z osocza krwi może być zakażona wirusem HIV. Informacje te są...

zobacz więcej

Mówiono o tym również podczas konferencji naukowej na temat zakażeń retrowirusowych i oportunistycznych, która w poniedziałek rozpoczęła się w Seattle i potrwa do 7 marca.

Zniszczenie zakażenia wywołanego wirusem HIV po raz pierwszy udało się przeprowadzić w Niemczech przed 12 laty u Timothy Ray Browna, który obecnie przebywa w Pal Springs w Kalifornii, jak poinformował „New York Times”. Lekarze i media nazwali go „pacjentem z Berlina”, bo początkowo chciał pozostać anonimowy i był leczony w niemieckiej stolicy.

Anonimowy pragnie pozostać też mężczyzna, którego ostatnio leczono w Londynie (nazywany „pacjentem z Londynu”). Brytyjscy specjaliści poinformowali, że podobnie jak u Timothy Browna przed 18 miesiącami przeprowadzono u niego przeszczep szpiku kostnego w związku z chorobą nowotworową. Od tego czasu nie wykazuje nawrotu zakażenia wirusem HIV.

Timothy Brown otrzymał silną chemioterapię, która zniszczyła powstające w szpiku komórki nowotworowe. Potem przeszczepiono mu szpik kostny pozyskany od dawcy z mutacją CCR5, zapewniającą odporność przeciwko wirusowi HIV. Zabieg ten przeprowadzono, kiedy zachorował na białaczkę.

Pierwszy przypadek wyleczenia z AIDS

Przeszczep szpiku kostnego wyleczył pacjenta z AIDS – donoszą lekarze z Niemiec. Ich zdaniem była to pierwsza na świecie tego typu...

zobacz więcej

Podobny zabieg transplantacji szpiku zastosowali specjaliści University College London, Imperial College London, Cambridge University oraz Oxford University – gdy się okazało, że „pacjent z Londynu” w 2012 r. zachorował na chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą). Jemu również podano szpik od dawcy odpornego na wirusa HIV (którym zaraził się w 2003 r.).

Opis choroby

„BBC News” informuje, że u brytyjskiego pacjenta doszło do remisji ziarnicy, jak również do cofnięcia się zakażenia HIV do takiego stopnia, że wirus ten nie jest wykrywany w jego organizmie dostępnymi metodami.

– Uzyskując remisję tego zakażenia u kolejnego pacjenta z wirusem HIV dzięki tej samej metodzie, wykazaliśmy, że »pacjent z Belina« nie jest wyjątkiem, a zastosowana terapia wyeliminowała zakażenie u obydwu chorych – powiedział prof. Ravindra Gupta z University College London.

Prof. Eduardo Olavarria z Imperial College London, który również uczestniczył w tym przedsięwzięciu, podkreślił, że nowa strategia, polegająca na wykorzystaniu odpowiedniego przeszczepu szpiku kostnego, może doprowadzić do wyeliminowania zakażenia wirusem HIV.

– Taka terapia nie może być jednak standardem w leczeniu wyłącznie tego zakażenia, ponieważ wymaga ona użycia silnie toksycznej chemioterapii, w tym przypadku koniecznej w leczeniu chłoniaka Hodgkina – dodał brytyjski specjalista.

Zdaniem prof. Grahama Cooke'a z National Institute for Health Research takie leczenie jest zbyt ryzykowne dla innych osób z wirusem HIV.

źródło:

Zobacz więcej