Napisał kontynuację książek Tolkiena i Orwella. Został zamknięty

Kadr z filmu „Władca Pierścieni” (fot. New Line/WireImage)

Stworzony przez naukowców system sztucznej inteligencji tak dobrze wykształcił się w pisaniu tekstów, że w obawie przed możliwością jego nieodpowiedniego użycia został zamknięty. Potrafił stworzyć fake newsy, które wyglądały jak prawdziwe informacje prasowe. Zdołał też dopisać dalszy ciąg „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena czy „Roku 1984” George’a Orwella, naśladując oryginalny styl danego utworu literackiego – donosi „Rzeczpospolita”.

SpaceX wysłała załogową wersję kapsuły na stację kosmiczną

Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w sobotę rakietę Falcon 9, wynosząc na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon. Kapsuła – w której...

zobacz więcej

Chodzi o algorytm GPT2, który pierwotnie stworzony został, by rozpoznawać fake newsy w sieci. Jak informuje „Rz”, ucząc się na 2 mln artykułów i komentarzy internautów, system wypracował tak doskonałe techniki pisania, przez które sam nauczył się tworzyć nieprawdziwe, fikcyjne informacje, których prawie nie sposób rozróżnić od tych prawdziwych.

Jak informuje gazeta, system potrafi naśladować oryginalny styl danego utworu literackiego i jego autora. Miał na podstawie analizy oryginałów książek – chociażby „Władcy Pierścieni” Tolkiena czy „Roku 1984” Orwella dopisać ich kontynuację.

Został jednak zamknięty, bo okazał się zbyt dobry. W nieodpowiednich rękach mógł stać się narzędziem do tworzenia fałszywych informacji.

źródło:
Zobacz więcej