Huculi w Krakowie

Hucułki, fotografia (fot. www.muzeum.krakow.pl)

Dzieła Hucułów – tych najwybitniejszych, jak choćby Fryderyk Pautsch – i artystów zafascynowanych Hucułami, jak Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski czy Stanisław Witkiewicz pokazano w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa „Na wysokiej połoninie” gromadzi ponad 800 prac: obrazy, grafiki, ceramikę, przedmioty codziennego użytku i rękodzieło ludowe. Huculi to górale zamieszkujący część Karpat Wschodnich, dawniej na pograniczu polsko-rumuńskim, obecnie ukraińsko-rumuńskim. Ich przodkowie tworzyli oryginalną, wyrafinowaną sztukę i rękodzieło zadziwiające rozmaitością materii i technik.

Eksponaty wypożyczono z ponad 30 muzeów, bibliotek i instytucji oraz z kolekcji prywatnych. Wystawa jest dedykowana Homerowi Huculszczyzny – Stanisławowi Vincenzowi – zmarłemu 40 lat temu prozaikowi, eseiście, badaczowi Huculszczyzny. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z dzieła jego życia – opowieści o zwyczajach, legendach i sztuce karpackiego pogranicza.

Pokazano niepublikowane wcześniej fotografie z Huculszczyzny, ciekawe studia rysunkowe Hucułów autorstwa Stanisława Witkiewicza oraz wyjątkową XIX - wieczną figurę klęczącego św. Onufrego ze zbiorów krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Rzeźba wykonana z drewna z elementami z końskiego włosia i owczego runa przeszła roczną, pieczołowitą renowację.

Ekspozycja opowiada również o miłości Hucułów do koni, o ich obrzędowości, fascynacji muzyką i „zbójnickiej” przeszłości. Są huculskie tkaniny, meble, wyroby garncarskie, snycerskie i metalowe, a wśród nich pięknie zdobione szkliwione dzbany, talerze i misy, krzyże i krzyżyki, kropielniczki, toporki, świeczniki, kilimy, serwety i elementy strojów. Organizatorzy analizują motywy dekoracyjne sztuki Hucułów – wzór rozety , koncentryczne i tzw. wirujące koła zwracają uwagę, że podobne motywy były obecne także w sztuce koptyjskiej.

Pokaz zamyka prezentacja plakatów i wydawnictw, które w Polsce międzywojennej służyły promocji Huculszczyzny jako regionu turystycznego i uzdrowiskowego. W gablotach można zobaczyć także wydawane w XIX wieku przewodniki, albumy i książki o Huculszyźnie.

Wystawa trwa do 29 maja i towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Huculskiemu – „Słowiańska Atlantyda”, organizowanemu przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK. Od 26 marca w krakowskim muzeum organizowane będą „Weekendy huculskie”. Wystawie towarzyszy także cykl wykładów „Środy z Vincenzem i Huculszczyzną”.

fot.
Leon Wyczółkowski, Cerkiew w Jamnej, 1910, pastel na papierze, (fot. www.muzeum.krakow.pl)

źródło:

Zobacz więcej