RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Serbii dopuszcza uznanie niepodległości Kosowa. „Możemy znaleźć kompromis”

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić (fot. Wiki/EPP)
Prezydent Serbii Aleksandar Vučić (fot. Wiki/EPP)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oświadczył, że Serbia mogłaby uznać niepodległość Kosowa, ale oczekuje czegoś w zamian – poinformowała włoska agencja ANSA. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu krajów do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Serbia, jak i Kosowo.

Prezydent Serbii: Kosowo chce wypędzenia Serbów

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oskarżył we wtorek władze w Prisztinie, że wprowadzając bariery celne i planując utworzenie własnej armii, chcą...

zobacz więcej

– Myślę, że jesteśmy w stanie znaleźć kompromis, ale nie możemy uznać niepodległości Kosowa bez otrzymania czegoś w zamian z drugiej strony – powiedział dla agencji ANSA Vučić, nie precyzując jednak, jakie ma oczekiwania wobec władz Kosowa.

– Jestem przekonany, że z pomocą naszych przyjaciół w Europy i przy wsparciu Rosji, USA i Chin oraz innych krajów, jesteśmy w stanie znaleźć jakieś rozwiązanie – dodał.

Serbia i jej dawna prowincja Kosowo w 2013 roku zobowiązały się do prowadzonego pod nadzorem Brukseli dialogu, którego celem jest poprawa relacji i rozwiązanie wszystkich spornych kwestii. Dotychczas nie osiągnięto jednak znaczących postępów.

Część polityków obu stron wystąpiło z propozycją wymiany ziemi – Serbskiej Doliny Preszeva w zamian za północną część Kosovskiej Mitrovicy. Kilka dni temu prezydent Kosowa Hashim Thaci odrzucił jednak pomysł korekty granicy z Serbią.

Belgrad nie uznaje ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, w którym Serbowie stanowią 5 proc. z 1,8 mln ludności. Uznało ją 111 państw, w tym 23 z Unii Europejskiej; oprócz Serbii nie uznały jej m.in. Rosja i Chiny. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu krajów do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Serbia, jak i Kosowo.

Przez Serbię przelewa się fala protestów przeciwników Vučicia. Zarzuca się mu m.in. dławienie demokracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej