RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wenezuela: Guaido wrócił do kraju. „Wiemy, co nam grozi, ale to nas nie powstrzyma”

Juan Guaido, lider opozycji i przewodniczący parlamentu, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, przyleciał w poniedziałek z Ekwadoru do kraju. Podróż odbył mimo zakazu wydanego przez reżim w Caracas. Na lotnisku witali go jego zwolennicy.

Guaido zapowiada powrót do kraju i wzywa do kolejnych protestów

Juan Guaido, lider opozycji i przewodniczący parlamentu, który mianował się tymczasowym prezydentem Wenezueli, powiedział w sobotę, że po...

zobacz więcej

Guaido, któremu w Wenezueli grozi aresztowanie, wylądował wraz z żoną na lotnisku międzynarodowym Maiquetia, niespełna 40 km od stolicy, po czym natychmiast udał się do Caracas. – Wiemy, co nam grozi, ale to nas nie powstrzyma – powiedział do swoich zwolenników w centrum stolicy.

Wezwał do zorganizowania w sobotę kolejnych demonstracji i zapowiedział, że we wtorek spotka się z pracownikami sektora publicznego, którzy zazwyczaj są zmuszani do uczestniczenia w manifestacjach poparcia dla dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro i jego Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli.

Jak komentuje Reuters, fakt, że mimo zakazów Guaido zdołał wyjechać z kraju i bezpiecznie wrócić wskazuje na to, że reżim nie zdecydował się go zatrzymać – przynajmniej na razie. Gdyby do tego doszło, rząd musiałby liczyć się z masowymi demonstracjami; oznaczałoby to również, że tradycyjnie skłócona opozycja straciłaby przywódcę, który zdołał ją zjednoczyć.

Wiceprezydent USA Mike Pence ostrzegł w poniedziałek, że Waszyngton „błyskawicznie zareaguje” na wszelkie próby zastraszenia wenezuelskiej opozycji i jej lidera oraz na groźby i akty agresji. „Stany Zjednoczone przywiązują wielką wagę do bezpiecznego powrotu do Wenezueli Juana Guaido” – napisał Pence na Twitterze.

Wkrótce potem doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton oznajmił, również na Twitterze, że USA „w pełni popierają Juana Guaido i Zgromadzenie Narodowe”. „Jego bezpieczeństwo musi być zagwarantowane. Świat obserwuje” – napisał Bolton.

W ostatnich dniach Guaido podróżował po Ameryce Południowej, zabiegając o poparcie tamtejszych władz; odwiedził Kolumbię, Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Ekwador.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej