RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kolejna klęska ISIS. To ostatnie dni Państwa Islamskiego w Syrii

Terytoria pod kontrolą ISIS zajmują już zaledwie kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych (fot. REUTERS/Rodi Said)
Terytoria pod kontrolą ISIS zajmują już zaledwie kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych (fot. REUTERS/Rodi Said)

Kolejna grupa partyzantów z ISIS poddała się i uciekła z oblężonego terytorium w rejonie Baghouz w Syrii. To ostatnie miejsce w tym kraju kontrolowane przez tzw. Państwo Islamskie. Jeśli walczące tam siły syryjskiej opozycji odzyskają ten teren, będzie to oznaczało ostateczną klęskę ISIS.

USA chcą rozszerzyć walkę z tzw. Państwem Islamskim poza Irak i Syrię

Stany Zjednoczone chcą wspólnie z sojusznikami rozszerzyć walkę z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie (IS) poza Irak i Syrię. Taką...

zobacz więcej

To ostatnie dni, a może nawet godziny tzw. Państwa Islamskiego w Syrii i w Iraku. Z początkowych tysięcy kilometrów kwadratowych terenów stan posiadania fanatyków zmniejszał się w kolejnych miesiącach i teraz wynosi zaledwie kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych.

W mediach społecznościowych wspomagane przez Stany Zjednoczone siły syryjskiej opozycji umieszczają filmy z zaciętych walk o rejon Baghouz. Według bojowników opozycji, dzisiaj z tego rejonu uciekło około 150 rebeliantów z ISIS oraz 350 cywilów. Nie wiadomo dokładnie, ilu jeszcze partyzantów Państwa Islamskiego jest na ostatnim skrawku terenów fanatyków.

Ofensywa na Baghouz musiała w ostatnim czasie zostać nieco przyhamowana. Istnieje obawa, że na kontrolowanych przez ISIS terenie wciąż jest wielu cywilów, a rejon ten mógł zostać zaminowany. Opozycja zapowiada jednak rychłe pokonanie fanatyków.

Tzw. Państwo Islamskie powstało z połączenia kilku grup islamskich fanatyków, operujących na pograniczu Iraku i Syrii. W 2014 r. grupa zaczęła zdobywać kontrolę nad poszczególnymi terenami i ogłosiła powstanie samozwańczego muzułmańskiego kalifatu. Fanatycy wprowadzili na podbitych terenach radykalne prawo szariatu. Porywali też i zabijali zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan.

Walka przeciwko ISIS z udziałem koalicji około 60 krajów trwała ponad cztery lata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej