RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sondaż: Aleksandra Dulkiewicz następczynią Pawła Adamowicza

Wg sondaży Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze (fot. PAP/Marcin Gadomski )
Wg sondaży Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze (fot. PAP/Marcin Gadomski )

P.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w I turze wygrała w niedzielę przedterminowe wybory na prezydenta miasta – wynika z sondażowego wyniku opublikowanego przez Trojmiasto.pl

Minister zdrowia: Prezydent Gdańska doznał potwornych urazów. Miał rozdarte serce

– Musimy sobie uświadomić, że śp. Paweł Adamowicz doznał potwornych urazów. Serce, jelita, śledziona, przepona – wszystko uszkodzone w wyniku...

zobacz więcej

Aleksandra Dulkiewicz, 39-letnia prawniczka pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, startowała z bezpartyjnego komitetu „Wszystko dla Gdańska”.

– Drogie gdańszczanki i drodzy gdańszczanie, nie wiemy, kto został wybrany prezydentem naszego miasta. Zapewne rano wszystko będzie jasne. Już teraz jednak dziękuję za każdy głos. Gorąco chcę podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, niezależnie od tego, na kogo oddali swój głos – powiedziała podczas wieczoru wyborczego.

– Dziękuję za zaangażowanie wszystkim, którzy uwierzyli, że jestem w stanie udźwignąć ciężar obowiązków – dodała Dulkiewicz.

Przedterminowe wybory są wynikiem wygaśnięcia mandatu wieloletniego prezydenta miasta – Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia w wyniku ran, jakie dzień wcześniej Stefan W. zadał mu nożem podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Do wyścigu o prezydencki fotel oprócz Aleksandry Dulkiewicz stanęli – 51-letni reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun oraz 46-letni działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba.

– W żadnej z komisji wyborczych głosowanie nie zostało przedłużone. Nie dotarły do nas żadne informacje, aby doszło do jakichś problemów, które wymagałyby dłuższej pracy komisji – poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku.

Marek Jankowski dodał, że wyniki wyborów będą znane najprawdopodobniej około godz. 6 w poniedziałek.

„Spośród 1091 zapytanych przez nas osób, 84 proc. zagłosowało na Aleksandrę Dulkiewicz, ponad 12 proc. na Grzegorza Brauna i 4 proc. na Marka Skibę” – podał z kolei portal Trojmiasto.pl. Sondażowy wynik oparty jest o informacje, jakie udało się zebrać jego pracownikom w godzinach od 9 do 18 z pięciu obwodowych komisji wyborczych (nr od 87 do 91) w dzielnicy Morena.

Trojmiasto.pl. wyjaśnia, że komisje te zostały wytypowane z dwóch powodów: wyniki w nich I tury październikowych samorządowych wyborów prezydenckich w niewielkim stopniu różniły się od rzeczywistych wyników, a ponadto jest to jedna z większych obwodowych komisji wyborczych w Gdańsku, licząca ok. 12 tys. wyborców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej