RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afganistan: udana akcja Polaków

Służba w Afganistanie należy do wyjątkowo ciężkich (fot. flickr.com/The U.S.Army)

Udana operacja w Afganistanie. Rakiety, granaty moździerzowe oraz gotowe do użycia improwizowane ładunki wybuchowe wykryli polscy żołnierze w dystrykcie Qarabagh, podczas likwidacji talibskiej fabryki materiałów wybuchowych. Wszystkie przedmioty wysadzono.

15 marca żołnierze Sił Specjalnych przeprowadzili precyzyjną operację, mającą na celu sprawdzenie informacji, pozyskanych drogą operacyjną przez Kontrwywiad Wojskowy. Po dokładnym przeszukaniu wskazanego budynku ustalono, że pełnił on rolę magazynu i zarazem fabryki materiałów wybuchowych.

O szybkości działań polskich żołnierzy świadczy fakt, że część znalezionych materiałów była niedawno wyprodukowana, a ładunki wybuchowe były przygotowane do użycia. Wykryto kilkudziesięciokilogramowe, improwizowane ładunki wybuchowe z lontami detonującymi, ponadto znaleziono rakiety 107mm, granaty moździerzowe oraz pociski do ręcznych granatników.

Po szczegółowym sprawdzeniu pomieszczenia podjęto decyzję o wysadzeniu wszystkich znalezionych przedmiotów na miejscu. Przeprowadzone na miejscu czynności jednoznacznie wskazały, iż miejsce to było wykorzystywane do produkcji dużych ładunków wybuchowych, przeznaczonych do ataków na konwoje wojsk koalicji, szczególnie na pojazdy bojowe.

Zlikwidowanie talibskiego obiektu w dystrykcie Qarabagh może mieć znaczący wpływ na możliwości działań lokalnej grupy rebelianckiej. Jest to również kolejny cios zadany rebeliantom w tym dystrykcie, gdyż w ostatnich dniach lutego zatrzymano tam jednego z ważniejszych dowódców lokalnej siatki – Mułłę Abdula Zahir.

flickr.com/The U.S.Army

źródło:
Zobacz więcej