RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież Franciszek: Oceniając innych pamiętajcie o swoich wadach

Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Papież Franciszek zaapelował, by patrząc na błędy i wady innych ludzi, pamiętać o swoich własnych niedoskonałościach. Podczas spotkania z wiernymi na placu św. Piotra zwrócił też uwagę, że przywódcy pozbawieni mądrości mogą wyrządzić szkody osobom, które im zaufały.

100 lat temu powstała Kuria Biskupia Wojsk Polskich

3 marca 1919 roku powołano Kurię Biskupią Wojsk Polskich – jednostkę administracji kościelnej w strukturze Ministerstwa Spraw Wojskowych. Pierwszym...

zobacz więcej

– Często łatwiej i wygodniej jest spostrzec i potępić wady i grzechy innych, nie dostrzegając z podobną bystrością własnych – powiedział Franciszek. Dodał, że świadomość własnych ograniczeń i wad pomaga zdobyć wiarygodność.

Punktem wyjścia papieskich rozważań przed południową modlitwą Anioł Pański były słowa Jezusa: „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego?”.

Papież przestrzegał tych, którzy przewodzą ludziom, przed zarozumiałością i obłudą. Jak podkreślił, przewodnik „musi posiadać mądrość, bo w przeciwnym razie może wyrządzić szkody osobom, które mu zaufały”.

– Jezus w ten sposób zwraca uwagę tych, na których spoczywa odpowiedzialność edukacyjna lub przewodzenia innymi: duszpasterzy, władz publicznych, ustawodawców, nauczycieli, rodziców i zachęca ich do tego, by byli świadomi swej subtelnej roli i zawsze rozpoznawali właściwą drogę, by po niej prowadzić ludzi – oświadczył Franciszek.

Zaznaczył, że Jezus wskazał siebie samego jako wzór przewodnika mówiąc: „Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy dopiero w pełni wykształcony będzie jak jego nauczyciel”. Tylko wtedy można być „przewodnikiem bezpiecznym i mądrym” – zauważył papież.

Jako kolejne cechy osoby, która prowadzi innych, wymienił „łagodność i miłosierdzie”. Taka postawa, wyjaśnił, sprawia, że przewodnik jest „szczery, pokorny i sprawiedliwy”.

„Od języka zaczynają się wojny”

Papież Franciszek przestrzegał też przed obmawianiem innych. – To niszczy rodzinę, szkołę, miejsce pracy – dodał. – Od języka zaczynają się wojny. Pomyślmy trochę o tym nauczaniu Jezusa, zadajmy sobie pytanie: Czy mówię źle o innych? Czy próbuję oczernić innych? Czy łatwiej mi jest dostrzec wady u innych niż u siebie? – mówił papież. Zachęcił: „Postarajmy się przynajmniej choć trochę poprawić. To wszystkim dobrze zrobi”.

Pozdrawiając pielgrzymów obecnych na placu Świętego Piotra Franciszek wymienił także tych przybyłych z Warszawy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej