
Żołnierze Wyklęci to polscy patrioci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
– Żołnierze Wyklęci doskonale zdawali sobie sprawę, że wejście sowietów do Polski to druga okupacja, że to zabiło ich sześć lat walki o wolną...
zobacz więcej
– To były czasy ciężkie, przerażające. Mówi się, że to były czasy skomplikowane. Ale racje były jednoznaczne – mówił wicepremier Gliński podczas uroczystości przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, umieszczonej na dawnej siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie (obecnie budynek Ministerstwa Sprawiedliwości).
– My się nie godzimy na relatywizm, na doszukiwanie się jakichś usprawiedliwień, na relatywizację tamtej ciemnej stalinowskiej nocy. W tę noc ginęli Polacy, ginęli każdego dnia: w lasach, w ubeckich katowniach i także w tym gmachu - podkreślił szef resortu kultury.
Wicepremier Gliński przypomniał, że w siedzibie MBP „więzieni byli polscy patrioci, więzieni byli Żołnierze Wyklęci, więzieni byli ci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc”. Przypomniał, że w budynku przy Trakcie Królewskim zginął Jan Rodowicz ps. "Anoda".
– Jego wyciągnięto z domu rodzinnego 24 grudnia, w Wigilię. Jaki Polak mógłby dokonywać aresztowań swoich przeciwników politycznych w wigilię Bożego Narodzenia? – pytał.
Ulicami Warszawy przeszedł w piątek wieczorem marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Na skrzyżowaniu ul. Rakowieckiej i Kazimierzowskiej został...
zobacz więcej
Zwrócił uwagę, że powstaje coraz więcej instytucji zajmujących się pamięcią o tamtych wydarzeniach, między innymi Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Dziękował wszystkim zaangażowanym w dbanie o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data dnia ich pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zabici w stołecznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej, gdzie teraz powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.