RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ludzie potrzebni od zaraz. Kusząca propozycja włoskich biznesmenów

Inne sycylijskie miasteczka również borykają się z podobnymi problemami exodusu ludności (fot. pixabay.com/TooMuchCoffeeMan)
Inne sycylijskie miasteczka również borykają się z podobnymi problemami exodusu ludności (fot. pixabay.com/TooMuchCoffeeMan)

Najnowsze

Popularne

Bony zakupowe w wysokości 3 tysięcy euro rocznie – to oferta biznesmenów z miasta Ragusa na Sycylii dla tych, którzy zamieszkają w jego historycznym centrum, uchodzącym za perłę włoskiego baroku. Będzie można nimi płacić w miejscowych sklepach.

Włochy w pigułce. Ruszył portal Kochamitalia.pl

Narodowa Agencja Turystyki Włoskiej ENIT stworzyła nowy portal Kochamitalia.pl. Można tu znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat Italii –...

zobacz więcej

Najstarsza część miasta, Ragusa Ibla leży w jego wschodniej części i od lat przyciąga turystów z całego świata dzięki swemu malowniczemu położeniu i pejzażom. Wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy ciągłym napływie zwiedzających regularnie spada jednak liczba stałych mieszkańców.

„Turyści przyjeżdżają, podziwiają stare kamienice, spacerują uliczkami , a potem pytają nas: »gdzie są stali mieszkańcy? «” – powiedział miejscowy biznesmen Daniele La Rosa, cytowany przez dziennik „Corriere della Sera”.

Gazeta podała, że konsorcjum około stu przedsiębiorców i kupców postanowiło wystąpić z inicjatywą, by powstrzymać proces wyludniania Ibly. – Chcemy z tym walczyć w sposób innowacyjny, nie prosząc o publiczne pieniądze – wyjaśnili.

Jak się zauważa dziennik, oferując kartę zakupową wartości 3 tysięcy euro rocznie miejscowy biznes wybiera oryginalną i inną formę ekonomicznego bodźca niż władze wielu miast oraz miasteczek również borykających się z podobnymi problemami exodusu ludności. Proponują one na przykład gminny dodatek „becikowy” czy też sprzedaż domów za 1 euro.

– Jesteśmy grupą reprezentującą różne branże; są hotelarze tak jak ja, restauratorzy, kupcy, rzemieślnicy; wszyscy jesteśmy skupieni na niewielkim obszarze Ibli. Występujemy z projektem ożywienia naszego miasta zaczynając od podstawowej części składowej – mieszkańców – wyjaśnił Daniele La Rosa.

Inicjatywę nazwano „strategią marketingu terytorialnego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej