RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Srebrnousty Waldemar

– Jesteśmy po zielonej stronie mocy – powiedział po wyborach samorządowych wicepremier Waldemar Pawlak. Ta wypowiedź dała mu zwycięstwo w plebiscycie Srebrne Usta 2010, czyli konkursie radiowej Trójki na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Nagrody wręczono już 15. raz.

Żółta kartka dla wszystkich kłótników, bo taki jest wynik tego głosowania. Czerwona z dziką rozkoszą dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL. No i najważniejsze, że jesteśmy po zielonej stronie mocy – to wypowiedź, która zdobyła serca słuchaczy radiowej Trójki w minionym roku.

To oczywiście nawiązanie do kultowych filmów. Pierwszy raz użyłem go w Poznaniu, kiedy Al Gore otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Adama Mickiewicza. To osoba, która zrobiła bardzo wiele dla promowania ekologicznego myślenia. Ta metafora jest bardzo pojemna i mieści wiele inicjatyw bliskich PSL – mówił wicepremier Pawlak, po odebraniu nagrody.

Apel do Sekuły

Drugie miejsce zajął poseł SLD Bartosz Arłukowicz, za apel do przewodniczącego komisji „hazardowej”, Mirosława Sekuły. – Ja będę do pana apelował, aby pan zaapelował, jako przewodniczący Sekuła, do sprawozdawcy Sekuły, żeby sprawozdawca Sekuła przyjął wniosek przewodniczącego Sekuły – mówił.

Trzecie miejsce zajął zaś Wiesław Szczepański, również z SLD. – Pomimo trudnych warunków pogodowych, panujących na terenie prawie całego kraju, mrozów, opadów śniegu, PKP Intercity z powodzeniem i nieprzerwanie prowadzi ruch pociągów, hahaha – śmiał się z mównicy, cytując komunikaty ze strony internetowej PKP.

Trójka przyznała jeszcze jedno wyróżnienie Stanisławowi Wrzątkowi. W 2009 roku poseł był o włos od zajęcia trzeciego miejsca, dlatego radio zdecydowało się przyznać mu jednak dodatkową nagrodę.

Wybierają słuchacze

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym to słuchacze wybierają najlepsze, niebanalne wypowiedzi polskich polityków. W tym roku o tytuł „Srebrnoustych” rywalizowało dziesięciu: Bartosz Arłukowicz, Andrzej Dera, Jarosław Kaczyński, Beata Kempa, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak, Franciszek Stefaniuk, Wiesław Szczepański, Donald Tusk oraz Jerzy Wenderlich.

Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki Beatę Michniewicz. Jak przypominają organizatorzy plebiscytu, obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Nazwa plebiscytu nawiązuje do przysłowia: „mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Stąd Srebrne Usta, a nie złote.

W poprzednich edycjach zdobywcami „Srebrnych Ust” byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

źródło:
Zobacz więcej