HME w Glasgow: Michał Haratyk mistrzem Europy w pchnięciu kulą

Michał Haratyk w finałowym konkursie pchnięcia kulą (fot. PAP/Adam Warżawa)

Michał Haratyk został w Glasgow halowym mistrzem Europy w pchnięciu kulą. Złoty medal zapewniła mu już pierwsza próba, w której uzyskał 21,65 m, co jest jego rekordem życiowym i najlepszym w tym sezonie wynikiem na Starym Kontynencie.

Mamy mistrza świata i na tym nie koniec. Szalona druga seria

Niespotykany przebieg miał konkurs skoków na normalnej skoczni w Seefeld. Dawid Kubacki został mistrzem świata, choć po pierwszej serii był dopiero...

zobacz więcej

26-letni zawodnik Sprintu Bielsko-Biała, ubiegłoroczny mistrz Europy na stadionie i rekordzista kraju, został trzecim Polakiem, który triumfował w HME w tej konkurencji. W 2009 roku w Turynie najlepszy był dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski, a dwa lata temu w Belgradzie Konrad Bukowiecki, który w Glasgow nie przebrnął eliminacji.

Haratyk wyprzedził Niemca Dawida Storla – 21,54 oraz Czecha Tomasa Stanka – 21,25.

„Forma życia. Akurat idealny dzień”

– W ogóle nie przypuszczałem, że jestem gotów na taką odległość w hali. Każde pchnięcie w finale było grubo ponad 21 metrów, choć trzech ostatnich nie udało się utrzymać. Forma życia. Akurat idealny dzień – podkreślił Haratyk.

Dodał, że w ostatnim pchnięciu eliminacyjnym w piątek rano poczuł w końcu, co trzeba zrobić w kole.

– Cały dzień zakładałem sobie, że zacznę konkurs mocno i tak się udało. Trochę ich zmroziłem. Zrobiłem wszystko tak, jak chciałem. Super – przyznał mistrz Europy.

To 176. medal biało-czerwonych w historii ich startów w HME. Na ten dorobek składa się 56 złotych, 47 srebrnych i 73 brązowe.

Dwa lata temu złoto w tej konkurencji również wywalczył Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), który dość niespodziewanie odpadł w eliminacjach. Przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się z grypą i przyznał zrezygnowany, że chyba przegrał tę walkę.

źródło:

Zobacz więcej