
Kolejne badania pokazują, że w zamierzchłej przeszłości Mars obfitował w wodę. Sonda Mars Express dostarczyła geologicznych dowodów na istnienie liczącego 3,5 mld lat systemu połączonych jezior głęboko pod powierzchnią Czerwonej Planety. Niektóre z nich zawierają minerały kluczowe dla rozwoju życia.
Od połowy września na zdjęciach z sondy Mars Express widać dziwną, wydłużoną chmurę w okolicach jednego z marsjańskich wulkanów – poinformowała...
zobacz więcej
Zbiornik ciekłej wody pod lodem i pyłem na południowym biegunie planety orbiter Mars Express wykrył w ubiegłym roku. Teraz, na łamach pisma „Journal of Geophysical Research – Planets” naukowcy z Uniwersytetu w Ultrechcie opisali pochodzące z tej samej sondy dane, które wskazują, jak rozbudowana była sieć podziemnych wodnych zbiorników Marsa.
– Wczesny Mars był światem wodnym, ale w miarę jak zmieniał się klimat, woda cofnęła się pod powierzchnię, aby utworzyć tam podziemne zbiorniki – wyjaśnia główny autor odkrycia, dr Francesco Salese.
– Prześledziliśmy występowanie tej wody, ponieważ skala jej obecności była przedmiotem dyskusji. Znaleźliśmy pierwsze geologiczne dowody na istnienie obejmującego całą planetę podziemnego systemu wodnego – opisuje badacz.
Specjalista ze swoim zespołem przeanalizował 24 kratery na północnej półkuli, których dna leżą na głębokości ok. 4 tys. m poniżej umownego marsjańskiego poziomu morza.
Sonda InSight ma już do dyspozycji na marsjańskim gruncie oba swoje instrumenty naukowe. Z pomocą specjalnego manipulatora minionej nocy postawiła...
zobacz więcej
– Jeziora te istniałyby ok. 3,5 mld lat temu, czyli w czasach marsjańskiego oceanu – mówi dr Salese.
Woda zwykle kojarzona jest z życiem. W pięciu kraterach badacze natrafili na sprzyjające jego rozwojowi minerały, np. zawarte w różnego typu glinach oraz węglany i krzemiany.
Zebrane informacje są cenne między innymi dla planowanych misji, mających poszukiwać śladów życia na Marsie. Do takich misji należy ExoMars, organizowana przez ESA i Roskosmos.
– Odkrycia takie jak to są niebywale ważne; pomagają nam określić rejony Marsa najbardziej obiecujące pod względem możliwości znalezienia śladów dawnego życia – podkreśla Dmitri Titov z ESA, jeden z naukowców zajmujących się projektem Mars Express.