RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wczesny Mars był światem wodnym. Planetarny system jezior istnieje do tej pory

Wczesny Mars był światem wodnym, woda cofnęła się pod powierzchnię z powodu zmian klimatycznych (fot. NASA/JPL-Solar System Visualization Team)
Wczesny Mars był światem wodnym, woda cofnęła się pod powierzchnię z powodu zmian klimatycznych (fot. NASA/JPL-Solar System Visualization Team)

Kolejne badania pokazują, że w zamierzchłej przeszłości Mars obfitował w wodę. Sonda Mars Express dostarczyła geologicznych dowodów na istnienie liczącego 3,5 mld lat systemu połączonych jezior głęboko pod powierzchnią Czerwonej Planety. Niektóre z nich zawierają minerały kluczowe dla rozwoju życia.

Tajemnicza chmura w okolicach wulkanu na Marsie

Od połowy września na zdjęciach z sondy Mars Express widać dziwną, wydłużoną chmurę w okolicach jednego z marsjańskich wulkanów – poinformowała...

zobacz więcej

Zbiornik ciekłej wody pod lodem i pyłem na południowym biegunie planety orbiter Mars Express wykrył w ubiegłym roku. Teraz, na łamach pisma „Journal of Geophysical Research – Planets” naukowcy z Uniwersytetu w Ultrechcie opisali pochodzące z tej samej sondy dane, które wskazują, jak rozbudowana była sieć podziemnych wodnych zbiorników Marsa.

– Wczesny Mars był światem wodnym, ale w miarę jak zmieniał się klimat, woda cofnęła się pod powierzchnię, aby utworzyć tam podziemne zbiorniki – wyjaśnia główny autor odkrycia, dr Francesco Salese.

– Prześledziliśmy występowanie tej wody, ponieważ skala jej obecności była przedmiotem dyskusji. Znaleźliśmy pierwsze geologiczne dowody na istnienie obejmującego całą planetę podziemnego systemu wodnego – opisuje badacz.

Specjalista ze swoim zespołem przeanalizował 24 kratery na północnej półkuli, których dna leżą na głębokości ok. 4 tys. m poniżej umownego marsjańskiego poziomu morza.

Planetolodzy znaleźli struktury, które mogły powstać tylko w wyniku działania wody, takie jak kanały w ścianach kraterów, doliny, delty oraz ślady wody stojącej. W dużej części kraterów można zobaczyć wiele takich struktur na głębokości 4-4,5 tys. m.

Badacze wnioskują z tego, że kratery zawierały kiedyś wodne cieki i zbiorniki, które z czasem się zmieniały, aby w końcu zaniknąć. Poziom wody, według szacunków zespołu, zgadza się przy tym z modelami opisującymi wodę istniejącą w przeszłości na Marsie.

Na powierzchni Marsa stanął polski Kret. Za 9 dni zacznie kopać

Sonda InSight ma już do dyspozycji na marsjańskim gruncie oba swoje instrumenty naukowe. Z pomocą specjalnego manipulatora minionej nocy postawiła...

zobacz więcej

– Jeziora te istniałyby ok. 3,5 mld lat temu, czyli w czasach marsjańskiego oceanu – mówi dr Salese.

Woda zwykle kojarzona jest z życiem. W pięciu kraterach badacze natrafili na sprzyjające jego rozwojowi minerały, np. zawarte w różnego typu glinach oraz węglany i krzemiany.

Zebrane informacje są cenne między innymi dla planowanych misji, mających poszukiwać śladów życia na Marsie. Do takich misji należy ExoMars, organizowana przez ESA i Roskosmos.

– Odkrycia takie jak to są niebywale ważne; pomagają nam określić rejony Marsa najbardziej obiecujące pod względem możliwości znalezienia śladów dawnego życia – podkreśla Dmitri Titov z ESA, jeden z naukowców zajmujących się projektem Mars Express.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej