RAPORT

Pogarda

Rosyjski bankier zatrzymany w Polsce. Był poszukiwany listem gończym

Rosja mówi o defraudacji; inni podejrzani powiązani z bankierem – że są szykanowani za kontakty z Aleksiejem Nawalnym (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Rosja mówi o defraudacji; inni podejrzani powiązani z bankierem – że są szykanowani za kontakty z Aleksiejem Nawalnym (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Najnowsze

Popularne

Były wiceprezes rosyjskiego banku Probiznesbank Jarosław Aleksiejew został zatrzymany w czwartek w Zebrzydowicach – poinformował w piątek rzecznik bielskiej Prokuratury Okręgowej Jacek Boda. W poniedziałek bielski sąd zdecyduje o tym, czy mężczyzna zostanie wydany do kraju pochodzenia. W Rosji jest podejrzewany o defraudację; inni bankierzy z nim powiązani mówią, że są szykanowani za kontakty z Aleksiejem Nawalnym.

Rosyjski biznesmen zamordowany w areszcie. Był bity i torturowany

O śmierci biznesmena Walerija Pszenicznego, zamordowanego w areszcie w Petersburgu, a wcześniej okrutnie torturowanego, pisze niezależna „Nowaja...

zobacz więcej

Aleksiejew został zaocznie aresztowany w swoim kraju w ramach sprawy karnej o defraudację. Był poszukiwany międzynarodowym listem gończym – podały rosyjskie media, które także poinformowały o zatrzymaniu bankiera w Polsce.

Prokurator Boda powiedział z kolei, że mężczyznę zatrzymano w Zebrzydowicach (Śląskie), gdy podróżował pociągiem. W związku z międzynarodowym listem gończym został tymczasowo aresztowany przez sąd w Bielsku-Białej na 40 dni.

– W najbliższy poniedziałek w bielskim sądzie okręgowym odbędzie się posiedzenie w przedmiocie prawnej dopuszczalności wydania zatrzymanego władzom rosyjskim. Wykonujemy czynności związane z wnioskiem Federacji Rosyjskiej o wydanie tego obywatela – dodał.

Aresztowany zaocznie

Aleksiejew został aresztowany zaocznie przez sąd w Moskwie w maju 2017 r. Tamtejsi śledczy twierdzą, że on i dwóch szefów Probiznesbanku, Aleksandr Żelezniak i Siergiej Leontjew, udzielali w latach 2014-15 kredytów fikcyjnym firmom. Sumę defraudacji określają na 2,4 mld rubli (36 mln dolarów).

Probiznesbank stracił licencję w sierpniu 2015 r. i został uznany za bankruta. Żelezniak i Leontjew przebywają w USA, w Rosji sąd zadecydował o ich zaocznym zatrzymaniu. W 2018 r. Leontjew powiedział w trakcie postępowania sądowego w USA, że sprawa przeciwko niemu jest umotywowana politycznie, a do bankructwa banku dążyli przedstawiciele władz.

Nawalny już może wyjeżdżać za granicę. Opozycjonista zapłacił grzywnę

Anulowano zakaz wyjazdu za granicę, którym wcześniej objęto jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Jak podała rosyjska...

zobacz więcej

Represje za kontakty z Nawalnym?

Jednym z powodów miałyby być kontakty z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym. Według Leontjewa istniały – niezrealizowane ostatecznie – plany wyemitowania przez bank kart kredytowych z możliwością wspierania finansowego założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz powiedziała rosyjskiemu dziennikowi „RBK”, że w 2012 r. toczyły się na ten temat rozmowy z kierownictwem innego banku, należącego do tej samej grupy co Probiznesbank. Bank ostatecznie zrezygnował z projektu. Fundacja Nawalnego nie była finansowana przez Leontjewa ani kontrolowane przez niego firmy - dodała Jarmysz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej