RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bruksela: Polska nie powinna podejmować żadnych prac dotyczących Mierzei Wiślanej

Prace na miejscu planowanego przekopu już się rozpoczęły (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Prace na miejscu planowanego przekopu już się rozpoczęły (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Polska nie powinna podejmować żadnych pracy w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele Komisji Europejskiej nie potwierdzili na piątkowym spotkaniu konieczności realizacji tego projektu – przekazało źródło unijne.

Ministerstwo: Przedstawiciele KE potwierdzili konieczność budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Po spotkaniu w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną –...

zobacz więcej

W piątek w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich władz z urzędnikami KE. Tematem były kwestie powiązane z planowaną przez polski rząd inwestycją – przekopem Mierzei Wiślanej.

– Po formalnym przedłożeniu projektu do Komisji zbadamy jego zgodność z prawem Unii Europejskiej. Służby Komisji przypomniały, że w oczekiwaniu na ostateczną decyzję Komisji nie należy podejmować żadnych prac – przekazało źródło z KE zbliżone do rozmów w tej sprawie.

Wcześniej Michał Kania, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poinformował, że podczas spotkania w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

„Po spotkaniu na poziomie eksperckim dyrektorów przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, jednakże poprosili o kontynuację rozmów celem omówienia kwestii technicznych. W najbliższym czasie zostaną wyznaczone terminy kolejnych spotkań” – napisano w komunikacie resortu.

W poniedziałek organizacje ekologiczne wezwały Komisję Europejską do interwencji w sprawie planowanego przekopu. Ich zdaniem działania rządzących w tej sprawie są nielegalne. Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000 dlatego Komisja Europejska jest w dialogu z polskimi władzami w sprawie planowanej inwestycji.

Prace na miejscu planowanego przekopu już się rozpoczęły. Wycięto m.in. drzewa w pasie, w którym ma powstać kanał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej