RAPORT

Kampania 2020

Trzaskowski podsumował 100 dni swojej prezydentury. PiS: To puste obietnice

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji nt. stanu realizacji swojego programu dla Warszawy (fot. PAP/Rafał Trzaskowski)

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podsumował 100 pierwszych dni urzędowania w ratuszu. Mówił m.in. o programach pilotażowych finansowania zajęć dodatkowych dla uczniów i bezpłatnych żłobkach. Według radnego PiS Sebastiana Kalety podsumowanie Trzaskowskiego to „puste obietnice”.

„Wstyd, pora wziąć się do pracy”. Radni PiS o niespełnionych obietnicach Trzaskowskiego

Przed południem warszawscy radni PiS, w tym szef klubu Cezary Jurkiewicz, rozpoczęli objazd po Warszawie, związany z obietnicami wyborczymi PO. Na...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski podsumował pierwsze 100 dni swojej prezydentury podczas konferencji prasowej. – 100 dni za nami, jeszcze tylko 1726 przed nami – mówił otwierając spotkanie z mediami prezydent stolicy. – W 100 dni, i tutaj muszę niektórych rozczarować, nie da się zrealizować całego swojego programu, natomiast da się rozpocząć te działania, które są najbardziej istotne, te, które obiecywaliśmy wspólnie z Koalicją Obywatelską – dodał.

Trzaskowski podzielił swoje podsumowanie na działy. Mówiąc o edukacji powiedział, że obecnie w Warszawie powstaje 15 nowych szkół podstawowych dla 10 tys. uczniów, a za kilka dni miasto podpisze umowę na budowę kolejnych dwóch. Wspomniał również o tym, że w marcu rusza pilotażowy program finansowania zajęć dodatkowych w czterech dzielnicach. Również w marcu do szkół zostanie przekazane 15 mln zł, aby uczniowie mogli skorzystać z funduszu 100 zł na rok dla każdego ucznia na np. wyjścia do kina. Mówił również, że na marcowej sesji Rada Warszawy ma się zająć podwyżkami dla nauczycieli.

Mówiąc o żłobkach powiedział, że od września 2019 r. wszystkie miejsca w żłobkach będą bezpłatne. Przyznał przy tym, że potrzebne jest przyspieszenie z budową żłobków. – W tym roku chcemy oddać aż 1000 nowych miejsc, 580 już oddaliśmy – powiedział.

– Przygotowujemy się do specjalnych programów, które mają zachęcać do tego, żeby żłobki były budowane również przez przedsiębiorców prywatnych dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że tych miejsc w żłobkach publicznych nie wystarczy. Będziemy od września dopłacać do kilku tysięcy miejsc w żłobkach prywatnych i będziemy przez cały czas stymulować ten rozwój miejsc w żłobkach tak, żeby ten program darmowych żłobków się coraz bardziej rozszerzał i obejmował jak największą liczbę warszawiaków – powiedział.

Odniósł się do rozbudowy sieci metra w stolicy. – Zaczęliśmy prace planistyczne – mówił prezydent stolicy. – Będzie gotowa na dniach analiza à propos rozszerzenia II linii metra, również analizy dotyczące dodatkowych przypadków na I linii metra, i w końcu przygotowujemy się wielowariantowo do III linii metra – poinformował.

Trzaskowski odpowiada ws. LGBT Plus i standardów WHO. „Jawna manipulacja i kłamstwo”

Prezydent Warszawy opublikował w czwartek oświadczenie w związku – jak pisze – z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w internecie i...

zobacz więcej

– Dokładnie tak, jak zapowiadałem – w tej kadencji będziemy kończyli i ewentualnie rozszerzali II linię i przygotujemy się do realizacji III linii metra i będziemy na to gotowi dlatego, że przecież niedługo zmieni się rząd i na pewno zadbamy o to, żeby były pieniądze nie tylko z budżetu miasta, ale przede wszystkim pieniądze europejskie na tę niesłychanie istotną inwestycję, nawet jeżeli ten rząd nie będzie chciał pomóc, ten rząd, który jeszcze będzie z nami przez te kilka miesięcy, absolutnie sobie z tą sprawą poradzimy – powiedział.

Trzaskowski mówił również o obietnicach, które złożył podczas kampanii wyborczej, a które zalicza do swoich priorytetów. Wymienił m.in. walkę ze smogiem i przypomniał, że miasto kupiło dla straży miejskiej dwa drony do kontroli pieców oraz o kompleksowym programie wymiany pieców z uproszczonymi procedurami.

Wspomniał także o podpisaniu karty LGBT+. – To jest klarowny sygnał, że Warszawa będzie miastem otwartym, będzie miastem tolerancyjnym – mówił.

Prezydent stolicy został zapytany również o odbudowę stadionu Skry, która była przez niego zapowiadana w kampanii wyborczej. – Bardzo ubolewam, że od 20 lat ten stadion jest dewastowany. Trwa batalia prawna – w momencie, kiedy go przejmiemy będziemy szykowali plany, będziemy szukali inwestora. Trudno w tej chwili znaleźć inwestora, kiedy ten stadion nie został przekazany miastu – odpowiedział.

– Na pewno przez pięć lat dokonamy tam inwestycji. Oczywiście trudno to zrobić w pierwsze 100 dni – dodał i zapowiedział, że na pewno Skra będzie wyglądała inaczej niż dziś.

100 dni prezydentury Trzaskowskiego w Warszawie. Radni sprawdzą, co z obietnicami

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości zasiadających w Radzie m. st. Warszawy sprawdzi stopień realizacji obietnic wyborczych prezydenta stolicy...

zobacz więcej

Warszawski radny PiS Sebastian Kaleta ocenił, że konferencja Trzaskowskiego była pełna „pustych obietnic”. – Rafał Trzaskowski odchodzi od swoich obietnic. Nie realizuje ich, jak obiecywał. Pokazuje, że są to puste obietnice – tak, jak to zawsze z Platformą Obywatelską jest – powiedział.

Zaznaczył także, że Trzaskowski nie odniósł się do kluczowych obietnic, które złożył. – Obiecywał, że wszyscy warszawiacy będą mieli bezpłatne żłobki. Sam przyznał na konferencji, że nie zostanie to osiągnięte. To tak, jakbyśmy my program „500 plus” zaadresowali do mieszkańców jednego województwa, a nie do wszystkich Polaków – mówił.

Kaleta przyznał, że wciąż nie został zrealizowany program 100 zł dla każdego ucznia, a budowę obwodnicy śródmiejskiej przesunięto o kolejnych kilka lat.

– Rafał Trzaskowski podejmuje decyzje o innym brzmieniu niż w kampanii wyborczej i zamiast realizować główne projekty społeczne i inwestycyjne do rangi najważniejszej ze spełnionych obietnic urasta podpisanie karty LGBT+ – mówił radny.


źródło:

Zobacz więcej