Dworczyk: Koszt uzupełnienia programu 500 plus wyniesie ok. 18,5 mld zł

Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia – 2-3 mld zł; wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł; 13. emerytury – 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus – ok. 18,5 mld zł – powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Mocne uderzenie PiS: nowe „500 plus”, program dla młodych i pieniądze dla emerytów

Program „500 plus” od pierwszego dziecka – to pierwszy punkt nowego programu wyborczego PiS – ogłosił podczas konwencji w Warszawie Jarosław...

zobacz więcej

W sobotę na konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych – tzw. „nową piątkę PiS”. Zakłada ona wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, „trzynastki” dla emerytów i rencistów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

– Pojawia się często pytanie, jakie będą koszty tych programów. Jasno trzeba powiedzieć: 800 mln zł rocznie to będzie koszt odbudowy lokalnych połączeń autobusowych, jeśli chodzi o zwolnienie z PiT dla osób do 26. roku życia, to będzie kwota między 2 a 3 mld zł; wyższe koszty uzyskania przychodu i niższy PIT – podatnicy zapłacą do budżetu mniej o ok. 7-10 mld zł, czyli o tyle będzie niższy wpływ do budżetu; Emerytura Plus, czyli ta tzw. 13. emerytura – 9-10 mld zł, i ostatnia kwestia, uzupełnienie, domknięcie programu 500 plus, czyli 500 plus dla każdego dziecka, to jest ok. 18,5 mld zł – poinformował Dworczyk.

Jak podkreślił szef kancelarii premiera, tzw. nowa piątka PiS to „kolejne zobowiązanie podjęte wobec Polaków”, które – podobnie jak zaprezentowana 300 dni wcześniej „piątka Morawieckiego” – „zostanie wypełnione co do każdego punktu w stu procentach”.

– My w przeciwieństwie do naszych konkurentów politycznych nie obiecujemy, że jak wygramy wybory, to coś tam zrobimy albo czegoś nie zrobimy, my mówimy: w ciągu najbliższych kilku miesięcy wprowadzimy nowe propozycje programowe, z których państwo będziecie mogli nas później rozliczyć; my nie składamy pustych obietnic, my dotrzymujemy słowa – mówił.Mocne uderzenie PiS: nowe „500 plus”, program dla młodych i pieniądze dla emerytów

„Budżet jest gotowy, by sfinansować pięć programów”

– Budżet państwa jest gotowy, by sfinansować pięć programów przedstawionych przez PiS tydzień temu; wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. uda się budżetu nie nowelizować i wystarczą przesunięcia wewnątrz już obowiązującej ustawy budżetowej – powiedział szef kancelarii premiera.

Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że w związku z zapowiedziami rządu pojawiło się pytanie, czy w 2019 r. będzie potrzebna nowelizacja budżetu. Poinformował, że „wszystko wskazuje na to, że uda się budżetu nie nowelizować i wystarczą przesunięcia wewnątrz już obowiązującej ustawy budżetowej, tak, że budżet pomieści związane z nową piątką PiS wydatki”.

– Kolejne pytanie, które się pojawia – z czego będą finansowane dodatkowe wydatki. Otóż przez ostatnie trzy lata został uszczelniony system podatkowy, zlikwidowaliśmy lukę VAT-owską, usprawniliśmy też funkcjonowanie państwa oraz rozwija się dynamicznie gospodarka, dzięki wprowadzonym przez PiS reformom – zauważył Dworczyk.

Według niego to wszystko powoduje, że budżet „jest gotowy sfinansować pięć programów przedstawionych tydzień temu”. Jak ocenił, są to programy „prorozwojowe”.Morawiecki: Jesteśmy koalicją polską, bo polskie sprawy zawsze muszą być najważniejsze

„Deficyt budżetowy trzymamy ryzach”

– Deficyt budżetowy trzymamy w ryzach – zapewniła rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska. Jak zapewniła, będą środki finansowe na pięć programów przedstawionych przez PiS.

– Deficyt budżetowy trzymamy w ryzach" - powiedziała rzeczniczka na zorganizowanej w KPRM konferencji prasowej "Pytania i odpowiedzi na temat piątki". Jak mówiła, prognozowane przez ekspertów prognozy dotyczące deficytu budżetowego na poziomie 100 mld zł okazały się bezpodstawne".

– Deficyt, to około 10 mld zł (za 2018 r. - PAP) i już za styczeń 2019 możemy powiedzieć, że w porównaniu do miesiąca stycznia 2018 wzrosły prawie o 8 proc. dochody podatkowe, czyli o 2,6 mld zł, w tym VAT o 12 proc., PIT – 15 proc. czy podatek bankowy o 5 proc. Te dane prezentował ostatnio premier Mateusz Morawiecki. Zatem zapewniamy, że środki finansowe na prezentowaną piątkę będą – powiedziała.

Kopcińska, odpowiadając na pytanie, czy będą potrzebne wnioski, aby uzyskać 500 plus na pierwsze dziecko, powiedziała, że tak, jak dotychczas, wnioski można składać w gminie, której mieszkamy, listownie, bądź przez internet.

– Zapewniamy, że wsparcie z programu Rodzina plus, nie jest wliczane do dochodu i tak pozostanie – powiedziała.„Najpierw komunikacja między gminami. Jeszcze latem zrealizujemy pozostałe punkty”

Emerytura plus trafi do wszystkich emerytów i rencistów

Świadczenie Emerytura plus w wysokości 1100 zł brutto będzie wypłacane osobom pobierającym emerytury lub renty bez względu na ich wysokość – poinformował Michał Dworczyk. Świadczenie będzie też przyznawane osobom pobierającym tzw. matczyne emerytury.

– Ta emerytura trafi również do osób pobierających renty, niezależnie od tego, czy renty wyższe, czy niższe, niezależnie od wysokości emerytury, którą dzisiaj pobierają emeryci - to świadczenie trafi absolutnie do wszystkich – zapowiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Poinformował, że nie będzie konieczności składania wniosków o przyznanie świadczenia Emerytura plus. – Wszystkie sprawy zostaną załatwione przez ZUS, nie będą wymagane żadne dodatkowe działania od emerytów i rencistów – podkreślił.

Jak dodał, świadczenie to będzie przysługiwało także osobom pobierającym świadczenie z programu Mama 4 plus (tzw. matczyne emerytury).„PiS jest wiarygodny w realizacji obietnic, opozycja nie jest w stanie ich przelicytować”

Niewykluczone dodatkowe posiedzenia Sejmu w związku z „nową piątką PiS”

W związku z realizacją programów z „nowej piątki PiS” nie wykluczamy, że będziemy wnioskować o dodatkowe posiedzenia Sejmu – poinformował Michał Dworczyk. Zapowiedział zarazem, że projekty realizujące obietnice PiS będą projektami rządowymi.

Szef KPRM został zapytany na piątkowej konferencji prasowej, kiedy mogą powstać projekty zmieniające system emerytalny związane z zapowiedzią wprowadzenia 13. emerytury.

– O tym będziemy państwa na bieżąco informować, dlatego że każdy z tych programów wymaga znowelizowania prawa. Nie wykluczamy, że będziemy wnioskować o to, aby Sejm miał dodatkowe posiedzenia, ponieważ aby sprostać założonemu harmonogramowi i żeby te świadczenia zaczęły być w maju, w lipcu, a potem we wrześniu uruchamiane, trzeba rzeczywiście proces legislacyjny sprawnie prowadzić – odpowiedział Dworczyk. Jak zaznaczył, wszystkie projekty realizujące "piątkę PiS" będą projektami rządowymi.

Minister był też pytany o jedną z propozycji PiS dotyczącą przywrócenia zredukowane wcześniej połączeń autobusowych, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Minister został zapytany o scenariusz na wypadek, gdyby gminy nie znalazły przewoźników chętnych do realizowania kursów oraz, czy dopłaty dotyczyłyby także przewozów kolejowych w przypadku miejscowości, gdzie jest odpowiednia infrastruktura, ale nie ma połączeń pasażerskich.

– To jest pytanie do ministerstwa infrastruktury. Na ten moment nie przewidywaliśmy takiej sytuacji – przyznał polityk. Zastrzegł jednak, że jest to „temat do przeanalizowania”.„Opozycja jest oszołomiona naszą konwencją”. Politycy komentują „Piątkę Kaczyńskiego”

Zwolnienie z PIT dla pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia

– Zwolnienie z PIT będzie zerową stawką podatku wprowadzaną w miejsce 18-proc. stawki dla rozliczających się z przychodów przez PIT37, czyli pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia – powiedziała rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska.

Kopcińska odnosząc się do wątpliwości, czy zwolnienie z PIT będzie tylko w pierwszej skali podatkowej, czy też dla drugiej, poinformowała, że „zwolnienie będzie w istocie zerową stawką podatku wprowadzaną w miejsce 18-proc. stawki dla rozliczających się z przychodów przez PIT37, czyli pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia”.

Jej zdaniem, nie ma też obaw, że firmy będą przepisywane na dzieci, aby uniknąć podatków. – Zerowa stawka dla wchodzących na rynek pracy jest skierowana dla osób pracujących – podkreśliła rzeczniczka rządu. Poinformowała, że prace nad tym rozwiązaniem już trwają. – Chcemy, aby zaczęło obowiązywać jeszcze w tym roku podatkowym – dodała.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że koszty uzyskania przychodu każdego pracującego Polaka zostaną podwyższone o co najmniej 100 proc. – Dla statystycznego podatnika to będzie oznaczało, że łącznie z obniżką PIT-u w ciągu roku w portfelu zostanie między 600 zł a 1000 zł – powiedział.Dworczyk: We wtorek rząd będzie rozmawiał o szczegółach propozycji PiS

„Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS”

– Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS; gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować – powiedziała rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska.

– Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS. Gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować – wyjaśniła. Podała, że wsparcie dla przewozów „otrzymają te gminy, które zapewniają, że co najmniej 70 proc. kursów na ich terenie, będzie miała charakter użyteczności publicznej”.

Zapowiedziała, że skłonić samorządy do tworzenia nowych linii autobusowych mają dopłaty do przewozów. Podała, że będzie to ok. 60-80 groszy do każdego „wozokilometra”. Według niej zniweluje to stratę gminy wynikającą z organizowania przewozów „na tak zwanych nierentownych liniach i w tak zwany nierentownych godzinach”.

– Przez to połączymy Polskę i pozwolimy tym mieszkańcom, którzy dzisiaj mają kłopoty z dojechaniem do pracy, do domu, do najbliższych na bezkonfliktowe i bezpieczne podróżowanie – zaznaczyła rzeczniczka rządu.Sasin o „piątce Kaczyńskiego”: To nie jest rozdawnictwo

źródło:

Zobacz więcej