RAPORT

Kampania 2020

Zmarł kompozytor i dyrygent André Previn, czterokrotny zdobywca Oscara

André Previn (fot. Hiroyuki Ito/Getty Images)

W wieku 89 lat zmarł kompozytor, dyrygent i czterokrotny laureat nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej André Previn. O odejściu muzyka poinformowała agencja IMG Artist, z którą był on związany przez ostatnie lata. Nie podano przyczyn i okoliczności zgonu.

Gwiazdor „Beverly Hills 90210” doznał udaru. Lekarze walczą o jego życie

Luke Perry, aktor znany przede wszystkim z serialu „Beverly Hills 90210”, doznał rozległego udaru w swoim domu w dzielnicy Los Angeles Sherman...

zobacz więcej

Muzyk urodził się jako Andreas Ludwig Priwin w 1929 r. w Berlinie w rodzinie żydowskiej. Do Stanów Zjednoczonych przeniósł się wraz z rodzicami w 1939 r.

Początkowo był związany ze środowiskiem jazzowym, a także - od końca lat 40. - z Hollywood. W 1948 r. został zaangażowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer jako kompozytor i szef orkiestr nagrywających muzykę do filmów.

Współpraca z przemysłem filmowym trwała do lat 60. i przyniosła Previnowi cztery Oscary za muzykę i opracowanie muzyki do filmu „Gigi” (1958), „Porgy and Bess” (1959), „Słodka Irma” (1963) i „My Fair Lady” (1964).

Po zakończeniu współpracy z Metro-Goldwyn-Mayer muzyk skoncentrował się na działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej. W latach 70. i 80. dyrygował najlepszymi orkiestrami symfonicznymi świata, m.in. Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Wiener Philharmoniker, Houston Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, London Symphony Orchestra. Dał się też poznać jako wirtuoz pianista.

Pod koniec lat 80. wrócił na krótki czas do muzyki jazzowej. Nagrał dwie płyty z izraelskim skrzypkiem Itzhakiem Perlmanem: „A Different Kind of Blues” i „It's a Breeze”.

W 1998 r. zdobył Grand Prix du Disque za nagranie skomponowanej przez siebie opery „Tramwaj zwany pożądaniem” na podstawie sztuki Tennessee Williamsa.

źródło:

Zobacz więcej