RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Korupcja, nadużycia władzy, defraudacja. Prokuratura chce oskarżyć Netanjahu

Benjamin Netanjahu twierdzi, że zarzuty to element kampanii wyborczej (fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER)
Benjamin Netanjahu twierdzi, że zarzuty to element kampanii wyborczej (fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER)

Najnowsze

Popularne

Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit oświadczył, że ma zamiar postawić premiera Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia władzy i defraudacji. Szef rządu nazywa to politycznym „polowaniem na czarownice”.

Korupcja Netanjahu? Izraelska policja rekomenduje oskarżenie premiera

Izraelska policja zarekomendowała prokuratorowi generalnemu postawienie zarzutów korupcji premierowi tego kraju Benjaminowi Netanjahu i jego żonie...

zobacz więcej

Mandelblit oznajmił, że przyjął wytyczne policji, która zarekomendowała postawienie szefowi rządu zarzutów w związku z trzema toczącymi się śledztwami. To, czy ostatecznie prokurator generalny oskarży premiera, zależeć będzie od ostatniego przesłuchania Netanjahu. Akt oskarżenia może być gotowy jeszcze przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

W wystąpieniu telewizyjnym premier odrzucił wszelkie oskarżenia i nazwał postępowanie przeciw niemu politycznie motywowanym „bezprecedensowym polowaniem na czarownice”, nazwał też rekomendacje prokuratora generalnego zagrożeniem dla demokracji. W jego ocenie jest to także „kampania polityczna, która ma na celu wpłynięcie na wynik kwietniowych wyborów parlamentarnych”. Dodał, że oskarżenia przeciw niemu „rozpadną się jak domek z kart”.

W grudniu 2018 roku izraelska policja zarekomendowała postawienie zarzutów korupcyjnych w sprawie dotyczącej giganta telekomunikacyjnego Bezeq. Netanjahu, w zamian za przychylne dla firmy i warte setki milionów dolarów zmiany w prawie, miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do Bezeq serwisie informacyjnym Walla.

Będą zarzuty korupcyjne dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu

Izraelska policja chce postawić zarzuty korupcyjne premierowi Benjaminowi Netanjahu. To efekt wielomiesięcznego dochodzenia, choć nie wiadomo na...

zobacz więcej

„Powściągliwe dochodzenia”

Wcześniej policja zarekomendowała postawienie zarzutów także w dwóch innych sprawach – dotyczących przyjmowania kosztownych prezentów od znajomych biznesmenów oraz oferowania korzystnych dla jednej z gazet zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby.

Pomimo zarzutów wobec Netanjahu, kierowana przez niego partia Likud prowadzi w sondażach przedwyborczych. Jednym z największych rywali w wyborach jest były szef Sztabu Generalnego generał Benny Ganc, nazywany przez izraelskie media anty-Netanjahu. Ganc stoi na czele nowo założonej partii Hosen Israel (Odporność Izraela).

Netanjahu zapowiadał wcześniej, że nie wystartuje w wyborach, jeśli Mandelblit ogłosi przyjęcie rekomendacji policji.

Jak komentuje „Times of Israel”, decyzja prokuratora generalnego to „ładunek wybuchowy”, który może wpłynąć na wynik wyborów; dziennik przypomina, że po raz pierwszy w stan oskarżenia może zostać postawiony urzędujący premier.

Dochodzenia w sprawie Netanjahu „były prowadzone w sposób ostrożny i powściągliwy, niektórzy uważają, że zbyt powściągliwy, i trwało zbyt długo. Dowody były sprawdzanie, a potem sprawdzane ponownie” – powiedziała w wywiadzie dla „Times of Israel” profesor prawa konstytucyjnego i parlamentarnego Susie Nawot, która podkreśla, że decyzja Mandelblita ma „kolosalne znaczenie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej