Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Facebook może zostać ukarany, bo nie ujawnił lokalizacji danych użytkowników

Facebookowi grozi kara w wysokości zaledwie 5 tys. rubli (fot. Pexels)

Rosyjski regulator rynku komunikacyjnego Roskomnadzor poinformował, że sporządził protokół o wykroczeniu administracyjnym wobec Facebooka. Serwis społeczności miał nie przedstawić informacji o lokalizacji na terytorium Rosji danych swoich rosyjskich użytkowników.

Bruksela krytykuje Facebooka, Twittera i Google'a ws. walki z dezinformacją

Komisja Europejska skrytykowała Facebooka, Google'a i Twittera za niedostarczenie odpowiedniej jakości danych w sprawie walki z dezinformacją....

zobacz więcej

Protokół zostanie skierowany do sędziego, który podejmie decyzję o ewentualnej grzywnie. Maksymalna kara za tego rodzaju naruszenia wynosi 5 tys. rubli (około 76 dolarów).

Roskomnadzor, który jest państwowym regulatorem w sferze mediów i internetu, oświadczył, że skierował zapytanie do Facebooka w sprawie lokalizacji danych w grudniu zeszłego roku. W piśmie tym urząd zwracał się o przedstawienie mu informacji o przeniesieniu danych rosyjskich użytkowników na serwery znajdujące się w Rosji. Regulator uznał, że nie otrzymał w tej sprawie wyjaśnień.

Analogiczny protokół Roskomnadzor sporządził w zeszłym tygodniu wobec Twittera. Również ta firma – zdaniem rosyjskiego urzędu – nie przedstawiła informacji o faktycznej lokalizacji danych jej użytkowników z Rosji na terenie tego kraju.

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując bazy danych znajdujące się na terytorium tego kraju.źródło:

Zobacz więcej