Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prezydent Duda: Polska może być hubem bezpieczeństwa w regionie

– Chciałbym, żeby zwiększyła się obecność wojsk NATO w Polsce; Polska – ze względu na swoje położenie – może być swoistym hubem bezpieczeństwa, skąd to bezpieczeństwo będzie mogło być rozprowadzane – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w Koszycach.

Krystyna Janda udostępniła grafikę z fake newsem o prezydencie

Aktorka Krystyna Janda udostępniła grafikę, na której prezydentowi Andrzejowi Dudzie fałszywie przypisano słowa, że „emigranci to zdrajcy polskiego...

zobacz więcej

W czwartek w Koszycach na Słowacji odbył się szczyt prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii. W spotkaniu wziął udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zdaniem prezydenta Dudy szczyt był „swoistą demonstracją jedności, współpracy w tej części Europy oraz solidarności”. – Jesteśmy razem, rozmawiamy, tworzymy całość, a wspólnie budujemy nasze rzeczywiste bezpieczeństwo – powiedział polski prezydent na konferencji prasowej.

– Widać, że jesteśmy pewną całością, widać, że jesteśmy wzajemnie na siebie otwarci, a przede wszystkim jesteśmy otwarci na wzajemne potrzeby i to jest dzisiaj istota współpracy. Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. To właśnie ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo i ogromnie cieszę się, że po raz kolejny dzisiaj to zademonstrowaliśmy – podkreślił.


W Koszycach rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki

„Dzisiaj najważniejszym problemem jest powrót imperialnych ambicji Rosji”

– Dzisiaj najważniejszym problemem jest powrót imperialnych ambicji Rosji, który jest faktem i wobec którego musimy w sposób odpowiedni reagować – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– To spotkanie jest swoistą demonstracją jedności i naszej współpracy w tej części Europy i tym, co dla nas najważniejsze - solidarności. Jesteśmy razem, rozmawiamy, tworzymy całość, a wspólnie budujemy nasze rzeczywiste bezpieczeństwo – oświadczył polski prezydent podczas konferencji prasowej.

– Widać, że jesteśmy pewną całością, widać, że jesteśmy wzajemnie na siebie otwarci, a przede wszystkim jesteśmy otwarci na wzajemne potrzeby i to jest dzisiaj istota współpracy. Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. To właśnie ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo i ogromnie cieszę się, że po raz kolejny dzisiaj to zademonstrowaliśmy – podkreślił.

Duda zwrócił uwagę, że w szczycie uczestniczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Jak relacjonował, podczas spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki rozmawiano m.in. o wojnie na Ukrainie, sytuacji na Morzu Czarnym czy sytuacji państw bałtyckich i Morza Bałtyckiego.

– Chcę bardzo mocno podkreślić, że nie było pomiędzy nami tutaj rozbieżności zdań, jeśli chodzi o ocenę sytuacji – zaznaczył.

– Zgodziliśmy się, że dzisiaj tutaj rzeczywiście najważniejszym problemem jest powrót imperialnych ambicji Rosji, który trwa i który jest faktem i wobec którego my musimy w sposób odpowiedni reagować – oświadczył Duda.

Polski prezydent dodał, że podczas spotkania mówił o postulacie wzmocnienia obecności Sojuszu w rejonie Morza Czarnego, że „jest tam potrzebne pokazanie naszej gotowości do obrony i że to jest z pewnością element, który dzisiaj my powinniśmy podnosić, a który Sojusz Północnoatlantycki jako całość powinien bardzo poważnie rozważać“.

Dodał, że podczas rozmów poruszono też temat zwiększenia obecności Sojuszu w naszej części Europy. – Zgodziliśmy się z tym, że ta obecność powinna wzrastać – powiedział Duda.Prezydent na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach

Prezydent Słowacji: Bezpieczeństwo i obronność nie są obietnicami, które same się spełnią

– Bezpieczeństwo i obronność nie są obietnicami, która same się spełnią – powiedział po szczycie państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) prezydent Słowacji Andrej Kiska. Podkreślał również rolę jedności państw B9 i wzajemnej pomocy tych krajów.

Prezydent Słowacji ujawnił, że rozmowy w formacie bukareszteńskim dotyczyły przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa, w tym zagrożeń ze Wschodu. – Bezpieczeństwo i obronność są obietnicami, które same się spełniają – mówił.

Kiska poinformował, że prezydenci państw Bukareszteńskiej Dziewiątki rozmawiali także na temat sytuacji na Ukrainie i działalności Rosji. Ocenił, że mieszkańcy m.in. regionu Morza Bałtyckiego mają uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa, obserwując sytuację na Ukrainie.

– To jest ten sygnał, który musimy nadal wysyłać do reszty świata, że jesteśmy zjednoczeni i zdolni pomagać sobie nawzajem. Wszyscy zgodziliśmy się, co do tego, że zagrożenia militarne pozostają poważne, ale nie jest to jedyne niebezpieczeństwo, z którym się spotykamy dzisiaj – powiedział prezydent Słowacji.

Iohannis: Struktury NATO powinny być przesuwane na wschód

– Struktury dowodzenia NATO powinny być przesuwane coraz bardziej w kierunku naszego regionu; Sojusz powinien być też obecny na Morzu Czarnym – powiedział po szczycie B9 prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Szczyt szefów państw wschodniej flanki NATO, tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), poświęcony był sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zagrożeniom hybrydowym. Spotkanie miało także upamiętnić 70. rocznicę powstania NATO. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Jak mówił Iohannis na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Polski i Słowacji, przywódcy B9 wysłali w Koszycach „bardzo jasny sygnał i przesłanie, wskazując na konieczność utrzymania solidarności sojuszniczej i trwałych związków transatlantyckich”. – Są to kluczowe zasady, które muszą być naszym priorytetem, jeżeli NATO ma być dalej sojuszem odpowiadającym w sposób adekwatny i szybki na coraz to nowe wyzwania – podkreślił.

Wśród tematów czwartkowych rozmów Iohannis wymienił także ewolucję sytuacji bezpieczeństwa we wschodnim sąsiedztwie NATO i w basenie Morza Czarnego, która – jak zaznaczył – jest dla Bukaresztańskiej Dziewiątki źródłem niepokoju. Ocenił, że dalszemu wzmacnianiu potencjału odstraszania na wschodniej flance NATO powinno zostać poparte obecnością NATO na Morzu Czarnym. – Również struktury dowodzenia i kontroli powinny być przesuwane coraz bardziej w kierunku naszego regionu – dodał polityk.

Opowiedział się też za utrzymaniem polityki otwartych drzwi i wsparciem dla partnerów Sojuszu, takich jak Gruzja, Ukraina, Mołdawia i kraje Bałkanów Zachodnich, oraz a wzmocnieniem i zacieśnieniem współpracy pomiędzy NATO a Unią Europejską.

źródło:

Zobacz więcej