RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska amunicja krążąca hitem. Może trafić do kolejnego kraju

Systemy Warmate trafiają m.in. na Ukrainę, do Turcji i krajów Bliskiego Wschodu (fot. mat.pras.)
Systemy Warmate trafiają m.in. na Ukrainę, do Turcji i krajów Bliskiego Wschodu (fot. mat.pras.)

Grupa WB, która zaopatruje polskie wojsko w amunicję krążącą, jest zainteresowana dostawami dla armii australijskiej. Podpisała właśnie z tamtejszą firmą Cablex umowę na dystrybucję i integrację systemu amunicji krążącej Warmate.

Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych w polskiej armii

W siłach zbrojnych jest od czwartku dziewięciu certyfikowanych operatorów dronów uderzeniowych Warmate; pięciu z nich to żołnierze Wojsk Obrony...

zobacz więcej

– Amunicja krążąca to jeden z programów modernizacji australijskiej armii. Zgodnie z wymaganiami Australii wszelkie nowe technologie muszą być dostarczone przez tamtejsze firmy; zgodnie z umową firma Cablex stanie się licencjobiorcą w razie wyboru systemu Warmate – powiedział rzecznik Grupy WB Tomasz Badowski.

W ciągu pół roku Grupa WB ma dostarczyć firmie Cablex i ministerstwu obrony Australii pierwsze drony do testów. Umowę, zgodnie z którą Cablex ma być wyłącznym dystrybutorem systemu Warmate oraz finalnym integratorem systemu dostosowanego do wymogów armii australijskiej, zawarto na odbywających się w Melbourne targach lotniczo-zbrojeniowych Avalon. Odbyło się to w obecności ministra ds. przemysłu zbrojeniowego Stevena Ciobo oraz ambasadora RP w Australii Michała Kołodziejskiego.

Broń do precyzyjnych ataków

System amunicji krążącej Warmate – połączenie bezzałogowego statku powietrznego z precyzyjna amunicją – jest przeznaczony dla jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty; łączy funkcje rozpoznania i zdolności niszczenia celów na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii.Drony Warmate są dostarczane polskiemu wojsku – w tym WOT – oraz odbiorcom zagranicznym. W 2016 r. MON zamówiło tysiąc bezzałogowców (100 zestawów po 10 dronów). Pierwszą partię dostarczono w grudniu 2017 r.

Warmate może przenosić głowicę kumulacyjną, odłamkowo-burzącą i treningową. Producent oferuje też głowicę termobaryczną i rozpoznawczą. Czas trwania lotu wynosi maksymalnie 50 minut, zasięg drona to 12 km, masa startowa około 4,5 kg, udźwig 1,5 kg, rozpiętość 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m. Prototyp powstał w 2014 r., rok później była gotowa wersja seryjna.

Do zagranicznych nabywców systemu Warmate należą Ukraina, Turcja, a także kraje Bliskiego Wschodu.

Grupa WB to drugi po Polskiej Grupie Zbrojeniowej największy polski producent uzbrojenia. Należąca do Grupy firma WB Electronics dostarcza polskiemu wojsku także bezzałogowce bliskiego rozpoznania FlyEye, uczestniczy w programach armatohaubicy Krab, produkuje elementy wieży samobieżnego moździerza Rak, jest też włączona, jako producent radiostacji, w program indywidualnego wyposażenia żołnierza Tytan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej