Znaczek z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Znaczek poświęcony mjr. Marianowi Bernaciakowi pseudonim Orlik (fot. Materiały prasowe)

Okolicznościowy znaczek poświęcony mjr. Marianowi Bernaciakowi pseudonim Orlik wydany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprezentowali prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek i wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Nowe znaczki z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Poczta Polska w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wprowadza do obiegu emisję „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z rotmistrzem Witoldem i...

zobacz więcej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że to kontynuacja serii znaczków pocztowych – miniaturowych pomników na cześć Żołnierzy Wyklętych. – Tym razem to jest „Orlik”, jeden z symboli oporu na Lubelszczyźnie. Ta misja Poczty Polskiej łączenia ludzi - łączy też ludzi wokół historii – dodał prezes IPN.

Poczta Polska rozpoczęła emisję serii znaczków upamiętniających bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych w 2016 roku. Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek zaznaczył, że upamiętniony właśnie major Bernaciak przed wojną był pocztowcem. – To już drugi znaczek, na którym jest żołnierz niezłomny, tym razem Marian Bernaciak „Orlik” – uczestnik kampanii wrześniowej i aktywny uczestnik patriotycznego podziemia AK – mówił Wiesław Włodek.

Bratanek Mariana Bernaciaka, Michał Bernaciak powiedział, że dzięki rozpowszechnianiu wiedzy o żołnierzach niezłomnych wzrasta świadomość motywacji czynów bohaterów, którzy przez długie lata byli pozbawieni czci i praw obywatelskich.

Major Marian Bernaciak pseudonim Orlik, urodził się 6 marca 1917 roku we wsi Zalesie, gminie Ryki powiatu garwolińskiego. 1 września został zmobilizowany do 2. Pułku Artylerii Ciężkiej. Pod Włodzimierzem Wołyńskim dostał się do niewoli sowieckiej, następnie zbiegł z transportu kolejowego. Po powrocie do Ryk włączył się w działalność struktur konspiracyjnych Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej stając na czele Pułku Piechoty „Wilków” AK.

Po wojnie kontynuował walkę z sowiecką opresją w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Został zabity 24 czerwca 1946 r. w Piotrówku koło Garwolina podczas akcji zorganizowanej przez 1. Pułk Saperów oraz Urząd Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Nie wiadomo, co funkcjonariusze UB zrobili z ciałem Mariana Bernaciaka.

1 czerwca 1945 roku rozkazem Delegata Sił Zbrojnych na Kraj został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, 24 czerwca 2009 roku pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
Zobacz więcej