Kino nad ziemią. Sto polskich filmów w samolotach PLL LOT

Kino na 100 jest częścią projektu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

100 najwybitniejszych polskich filmów będzie można obejrzeć podczas podróży samolotami PLL LOT. Obrazy będą dostępne w samolotach Boeing 787 – Dreamliner, które latają na trasach dalekodystansowych. Na ich pokładach będzie można obejrzeć takie filmy, jak „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy i „Dzień świra” Marka Koterskiego.

PLL LOT uruchamia polączenie na Sri Lankę

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią bezpośrednie połączenie z Warszawy do Kolombo na Sri Lance. Przewoźnik ogłosił, że na razie będzie ono...

zobacz więcej

Projekt „Kino na 100” to efekt współpracy przewoźnika z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W ciągu kolejnych dwóch lat dla pasażerów dostępnych będzie cyklicznie 100 filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych, reprezentujących najważniejsze dokonania polskiej kinematografii. Co trzy miesiące na pokłady samolotów LOT-u będzie trafiał wymiennie nowy pakiet najważniejszych polskich filmów z ostatnich stu lat.

Łącznie zaplanowano osiem serii, z których każda zawiera 10 lub 15 filmów. W cyklu, który ruszy pierwszego marca będzie można zobaczyć między innymi „Rejs” Marka Piwowskiego, „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego i „Gorączkę” Agnieszki Holland.

Polskie Linie Lotnicze LOT już reklamują projekt w swoim systemie rozrywki pokładowej. Jak mówi dyrektor produktu PLL LOT Krzysztof Moczulski, zadbano też o to, by mogli w nim wziąć udział obcokrajowcy. Do każdego filmu dostępna będzie transkrypcja angielska. Niektóre opatrzono tłumaczeniem na język chiński, koreański, japoński i węgierski.

Kino na 100 jest częścią projektu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”, realizowanego przez PISF w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

źródło:
Zobacz więcej