Raport

Epidemia koronawirusa

ONZ: Izrael mógł się dopuścić zbrodni wojennych w Strefie Gazy

Palestyńczycy protestują od ubiegłego roku na granicy między Strefą Gazy a Izraelem, domagając się złagodzenia izraelskiej blokady palestyńskiego terytorium oraz uznania prawa uchodźców palestyńskich do powrotu na terytorium Izraela (fot. Ali Jadallah/Anadolu Agency/Getty Images)

Zdaniem śledczych ONZ Izrael mógł się dopuścić zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, zabijając 189 Palestyńczyków i raniąc ponad 6100 podczas ubiegłorocznych protestów w Strefie Gazy. Izrael natychmiast odrzucił te oskarżenia.

Izraelskie naloty w Strefie Gazy. Są ofiary

Palestyńczycy ze Strefy Gazy ostrzelali w poniedziałek z rakiet tereny po izraelskiej stronie granicy. W odwecie Izrael przeprowadził atak...

zobacz więcej

Raport Rady Praw Człowieka ONZ w tej sprawie, dotyczący okresu od 30 marca do 31 grudnia 2018 roku, opublikowano w czwartek.

Zarzucono w nim siłom izraelskim, że „zabijały i raniły palestyńskich demonstrantów, którzy nie stanowili bezpośredniego zagrożenia (...) ani nie uczestniczyli bezpośrednio we wrogich aktach”.

Wskazano, że wśród zabitych przez siły izraelskie było 35 dzieci, dwóch dziennikarzy i trzech „wyraźnie oznakowanych” ratowników medycznych. Uznano, że niektóre z tych działań sił izraelskich mogły być zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości i podkreślono, że Izrael musi niezwłocznie wszcząć śledztwo w tej sprawie.

Poinformowano też o „poufnych informacjach” dotyczących tych, którzy – jak się przypuszcza – są odpowiedzialni za śmierć Palestyńczyków; chodzi min. o izraelskich dowódców i snajperów.

Izrael ostrzelał telewizję należącą do Hamasu. Napięcie w regionie rośnie

Co najmniej siedmioro Palestyńczyków zginęło, a dziewięciu zostało rannych w izraelskim nalocie Strefy Gazy. Ostrzał zniszczył też budynek...

zobacz więcej

W raporcie napisano, że oenzetowska komisarz ds. praw człowieka Michelle Bachelet powinna przekazać zawarte w nim ustalenia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

Izrael odrzucił raport jako „teatr absurdu”. P. o. ministra spraw zagranicznych Israel Katz wydał oświadczenie, w którym zarzucił Radzie Praw Człowieka ONZ „wyprodukowanie kolejnego wrogiego, zakłamanego i stronniczego raportu przeciwko Państwu Izrael”.

– Nikt nie może odmówić Izraelowi prawa do samoobrony i obowiązku bronienia swych obywateli i granic przed atakami – dodał Katz.

Palestyńczycy protestują od ubiegłego roku na granicy między Strefą Gazy a Izraelem, domagając się złagodzenia izraelskiej blokady palestyńskiego terytorium oraz uznania prawa uchodźców palestyńskich do powrotu na terytorium Izraela.

źródło:

Zobacz więcej