RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nie żyje wybitny pianista jazzowy Janusz Skowron

Janusz Skowron był laureatem wielu prestiżowych nagród (fot. Youtube/Małgorzata Markiewicz)
Janusz Skowron był laureatem wielu prestiżowych nagród (fot. Youtube/Małgorzata Markiewicz)

Najnowsze

Popularne

Zmarł Janusz Skowron, muzyk, wybitny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Poinformowała o tym redakcja muzyczna radiowej Trójki. Miał 61 lat.

Zmarł kompozytor Zbigniew Penherski

Kompozytor Zbigniew Penherski zmarł w poniedziałek 4 lutego w Warszawie – poinformował we wtorek Związek Kompozytorów Polskich (ZKP). Muzyk miał 84...

zobacz więcej

Urodził się 23 maja 1957 r. w Warszawie. Przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku sześciu lat w szkole dla dzieci niewidomych w Laskach, gdzie pobierał lekcje u niewidomej pianistki Stefanii Skibówny. Do szkoły muzycznej trafił jako 18-latek.

Jako pianista Janusz Skowron jazzowy zadebiutował w 1979 r. w Kwintecie Kazimierza Jonkisza. Od 1981 r. przez trzy lata współpracował z zespołem String Connection założonym przez skrzypka Krzesimira Dębskiego. Kolejnym ważnym momentem w twórczości i karierze pianisty był rok 1985. Do współpracy zaprosił go wówczas Tomasz Stańko.

Później współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Deanem Brownem, Randym Breckerem i Kennym Wheelerem. Towarzyszył także wokalistom - między innymi Maryli Rodowicz, Hannie Banaszak, Ewie Bem; współpracował z grupami Lady Pank i Perfect.

Był laureatem licznych nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Krzysztofa Komedy, Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej oraz nagrodę Idol Fundacji Szansa. Był dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi - w 2009 i 2017 r.

Janusz Skowron miał 61 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej