Rafalska: Wprowadzamy wiele rozwiązań wspierających niepełnosprawnych

Rafalska podkreśliła, że ostatni wzrost zasiłku pielęgnacyjnego nastąpił w 2006 r. Teraz jego podwyższenie ma odczuć około 912 tys. osób niepełnosprawnych (fot. PAP/Lech Muszyński)

Wprowadzamy szereg rozwiązań dotyczących wsparcia osób niepełnosprawnych – podkreśliła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiadanego na 23 maja protestu.

Emerytury matczyne obejmą dziesiątki tysięcy kobiet

Według szacunków z programu matczynych emerytur skorzysta 85 tys. osób, które mogą to zrobić w pełnym wymiarze lub w formule wyrównania do...

zobacz więcej

Liderka ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich zapowiedziała na 23 maja protest przed Pałacem Prezydenckim. Jej zdaniem, „osoby niepełnosprawne zostały kolejny raz pominięte” w ostatnich propozycjach przedstawionych przez PiS.

Minister Rafalska, odnosząc się do zapowiadanego protestu, na konferencji prasowej podkreśliła, że ostatnie propozycje PiS dotyczą także niepełnosprawnych. – Jeżeli chodzi o program „Rodzina 500 plus”, to kryterium dochodowe (dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne) uprawniające do świadczenia wynosiło 1200 zł. W tej chwili wszystkie rodziny, w tym z dzieckiem niepełnosprawnym, po przekroczeniu kryterium mają prawo do tego świadczenia na pierwsze czy jedyne dziecko w rodzinie – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przypomniała także inne działania podejmowane przez resort na rzecz niepełnosprawnych. Wskazała m.in. na waloryzacje emerytur i rent, które wejdą w życie od 1 marca. Zgodnie z waloryzacją najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Minister rodziny przypomniała także o ubiegłorocznym wzroście zasiłku pielęgnacyjnego. Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez MRPiPS od 1 listopada 2018 r. zasiłek pielęgnacyjny wzrósł o 31,42 zł i wynosi 184,42 zł. To pierwszy etap jego podwyższenia. W drugim – od 1 listopada 2019 r. – świadczenie ma wzrosnąć do 215,84 zł.

Program „Dostępność plus”. „Służba zdrowia bardziej przyjazna osobom niepełnosprawnym”

Modyfikacje w obszarach architektury, cyfryzacji i organizacji placówek zdrowia oraz usprawnienie komunikacji personelu medycznego z osobami z...

zobacz więcej

Rafalska podkreśliła, że ostatni wzrost zasiłku pielęgnacyjnego nastąpił w 2006 r. Teraz jego podwyższenie ma odczuć około 912 tys. osób niepełnosprawnych.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że od 1 listopada 2018 r. o 100 zł wzrosła także kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, która wynosi teraz 620 zł. Także o 100 zł wzrósł zasiłek dla opiekuna i również wynosi 620 zł. Ministerstwo szacuje, że w przypadku świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych (specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna) podwyższone kwoty dotyczą około 70 tys. osób.

– Mamy też szereg rozwiązań systemowych: warsztaty terapii zajęciowych, środowiskowe domy samopomocy, zakłady aktywności zawodowej i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który ruszył od 1 stycznia tego roku – wskazała Rafalska.

Przypomniała, że pod koniec stycznia opublikowany został także roczny plan działań na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Rozwiązania dotyczą m.in. dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzenia przeznaczonych dla nich usług czy zapewnienia opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.

– Chciałabym, żeby ktoś wskazał wcześniejszy rząd, który na cele osób niepełnosprawnych przeznaczyłby więcej środków, wprowadził więcej rozwiązań systemowych – podkreśliła szefowa MRPiPS.

źródło:

Zobacz więcej